Skip to content

Litania do polskich świętych i błogosławionych

124

Komentarz

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano February 2022
    Z Dzienniczka św. s. Faustyny:

    (Dz. 1038)
    Ojczyzno moja kochana, Polsko, o gdybyś wiedziała, ile ofiar i modłów za ciebie do Boga zanoszę. Ale uważaj i oddawaj chwałę Bogu, Bóg cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna.

    (Dz. 689)
    W pewnej chwili ujrzałam stolicę Baranka Bożego i przed tronem trzech świętych: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Kazimierza królewicza, którzy się wstawiali za Polskę.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Widzę potrzebę przeredagowania, bo wielu w międzyczasie awansowało, choćby św. Stanisław Papczyński.
    Jan Paweł II kanonizował 9 kolejnych:

    • O. Maksymilian Kolbe (1894-1941) kanonizowany 1982
    • Brat Albert Chmielowski (1845-1916) kanonizowany 1989
    • O. Rafał Kalinowski (1835-1907) kanonizowany 1991
    • Królowa Jadwiga (1373-1399) kanonizowana 1997
    • Jan z Dukli (1414-1484) kanonizowany 1997
    • Siostra Kinga (1234-1292) kanonizowana 1999
    • Siostra Faustyna Kowalska (1905-1938) kanonizowana 2000
    • Urszula Ledóchowska (1865-1939) kanonizowana 2003
    • Bp Józef Pelczar (1842-1924) kanonizowany 2003
  • +++

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • +++

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano November 2022
    posix napisal(a) w wątku obok:

    Czytałem sobie trochę znowu o Polskich Świętych ale większość to błogosławieni.
    Chciałoby się napisać, że i tak było w tym wypadku a tu proszę. Ogłoszony Świętym w 2007 roku.
    Książkę mam starą i jeszcze wtedy był "tylko" błogosławionym.

    Święty Szymon z Lipnicy.

    Chłop był pracowity i bardzo oddany Bogu. Powiem wam w całym żywocie który o nim czytałem nieomal nic specjalnie nie przykuło mojej uwagi.Męczyłem się. Może był słabo napisany.

    Coś jednak dobrego się znalazło.

    Miał on komuś powiedzieć, dać radę.
    "Ora, labora, despera"
    Módl się, pracuj, rozpaczaj.

    Tak mi chłop tym zaimponował, momentalnie go polubiłem. Każdy ma jakieś cele, daje z siebie wszystko, modli się, pracuje. I całe życie kłody pod nogi. To się nie uda, tamto wyjdzie inaczej. Jakieś owoce są ale zupełnie nie tak jak sobie zaplanowaliśmy. I wszystko to takie rozjechane. Nic tylko rozpaczać. Człowiek jak chce żyć w pokoju ze sobą. Powinien na koniec powiedzieć - zrobiłem co mogłem, badź Wola Twoja. jak chcesz się przejmować to rozpaczaj, bo niewiele od Ciebie zależy jeśli w ogóle cokolwiek.

    W książce tłumaczyli to oczywiście bardziej szczytnie, żeby być pokornym.

    __

    A w ogóle kaznodzieja to była taka ważna funkcja, że zwalniano go nawet z innych obowiązków ( zakonnika ) aby tylko mógł w pełni poświęcić się studiowaniu. Żeby te kazania były najlepsze z możliwych. I ja mam nadzieję,że nic się nie zmieniło.
  • Za Polskę
    +++

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano July 2023

    Dzień pierwszy:
    Modlitwa o ducha misyjnego w Kościele Świętym

    Boski Założycielu Kościoła Świętego, spójrz na dusze, które jeszcze nie znają Imienia Twego, bo nikt nie głosił Ewangelii. Nie wiedzą, że Ty jesteś Zbawicielem świata i nie zwracają się do Ciebie o pomoc. Spójrz na te grzeszne i zagubione dusze, które tylko dlatego, że nie znają Ciebie nie radzą sobie z trudnościami w życiu. A Ty przelałeś Krew Najświętszą na krzyżu, aby wszystkich zbawić.
    Niech więc krew męczenników Twojego Kościoła stanie się posiewem nowych chrześcijan. Niech i dziś Twój duch wzbudzi w Kościele odważnych misjonarzy, którzy pójdą do tych, którym nikt jeszcze nie zaniósł Dobrej Nowiny.
    Prosimy o to przez nieustraszonego w wierze świętego Andrzeja Boboli, który jako misjonarz ludowy wiele dusz uratował przed potępieniem i nadal ratuje. Niechże jego krew męczeńska przelana za wierność Tobie woła o nowe powołania misyjne z naszej Ojczyzny.
    Święty Andrzeju, wstawiaj się Kościół katolicki u tronu Bożego.
    Amen.
    +

  • +++

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • edytowano September 2023

    (poprawiam nieaktualny już link ekai.pl z postu otwierającego wątek)

    → Święci i błogosławieni polscy

    02.10.2013
    Wyznaczona przez papieża Franciszka na 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego kanonizacja bł. Jana Pawła II – Karola Wojtyły jest okazją do przypomnienia ogólnej liczby polskich świętych i błogosławionych.

    I znalazłem również inny artykuł w temacie.
    → Kim są polscy święci i kandydaci

    13.11.2020
    Dziś liczy ono 262 osoby: 216 mężczyzn i 46 kobiet. Spośród tych 216 mężczyzn 28 jest świętymi, 188 błogosławionymi. Należy doprecyzować, że wśród błogosławionych są grupy. To m.in. bł. Sadok i 48 towaarzyszy, dominikańskich męczenników sandomierskich. To bł. Wincenty Lewoniuk i 12 towarzyszy, męczenników unickich z Pratulina – wyliczał o. Praśkiewicz OCD, wymieniając w tym gronie także 101 męczenników II wojny światowej – Zaś wśród 46 wspomnianych kobiet świętymi jest 5, a błogosławionymi 41. Wśród tych ostatnich jest m.in. grupa bł. Marii Stelli z Nowogródka wraz z 10 współsiostrami nazaretankami. 7 kobiet jest także wśród 108 męczenników hitleryzmu.
    Jak zauważył relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, imponująca jest także liczba obecnych polskich kandydatów i kandydatek na ołtarze, których jest w sumie blisko 300.

    Karmelita, o. prof. Szczepan Praśkiewicz jest jednym z sześciu relatorów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Od 25 zajmuje się promowaniem świętych i kandydatów na ołtarze, przez co nazywany jest niekiedy „tropicielem świętych”.

  • edytowano September 2023

    10.09.2023

    Błogosławieni rodzino Ulmów, Wiktorio i Józefie, i wasze dzieci - módlcie się za nami.

    Abp kard. Robert Sarah:
    Prośmy, by rodzina Ulmów orędowała za nami, byśmy umieli zrozumieć rolę i misję rodziny w świecie współczesnym.

  • @romeck powiedział(a):
    (poprawiam nieaktualny już link ekai.pl z postu otwierającego wątek)

    → Święci i błogosławieni polscy

    02.10.2013
    Wyznaczona przez papieża Franciszka na 27 kwietnia 2014 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego kanonizacja bł. Jana Pawła II – Karola Wojtyły jest okazją do przypomnienia ogólnej liczby polskich świętych i błogosławionych.

    I znalazłem również inny artykuł w temacie.
    → Kim są polscy święci i kandydaci

    13.11.2020
    Dziś liczy ono 262 osoby: 216 mężczyzn i 46 kobiet. Spośród tych 216 mężczyzn 28 jest świętymi, 188 błogosławionymi. Należy doprecyzować, że wśród błogosławionych są grupy. To m.in. bł. Sadok i 48 towaarzyszy, dominikańskich męczenników sandomierskich. To bł. Wincenty Lewoniuk i 12 towarzyszy, męczenników unickich z Pratulina – wyliczał o. Praśkiewicz OCD, wymieniając w tym gronie także 101 męczenników II wojny światowej – Zaś wśród 46 wspomnianych kobiet świętymi jest 5, a błogosławionymi 41. Wśród tych ostatnich jest m.in. grupa bł. Marii Stelli z Nowogródka wraz z 10 współsiostrami nazaretankami. 7 kobiet jest także wśród 108 męczenników hitleryzmu.
    Jak zauważył relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, imponująca jest także liczba obecnych polskich kandydatów i kandydatek na ołtarze, których jest w sumie blisko 300.

    Karmelita, o. prof. Szczepan Praśkiewicz jest jednym z sześciu relatorów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Od 25 zajmuje się promowaniem świętych i kandydatów na ołtarze, przez co nazywany jest niekiedy „tropicielem świętych”.

    Ta lista jest do bani, wiem, bo nie ma mojego patrona, którego sobie właśnie przyjąłem (Rodzice dali mi imię, dla którego w dacie imienin nie ma żadnego wspomnienia patrona). Okazało się, że dla mojego imienia jest tylko jeden patron i jego wspomnienie przypada 8 września. Zmieniłem więc datę swoich imienin ale na linkowanej liście ten błogosławiony nie występuje.

  • edytowano September 2023

    Hm, w 2013 roku na liście świętych widnieje 31 nazwisk, a w 2020 już tylko 28. Do bani.

  • Wszystkich wymienionych i niewymienionych prosimy o wstawiennictwo u Pana Boga naszego
    +++

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

  • Nad Polską, Ojczyzną naszą, zmiłuj się, Panie
    +

    *
    "Podstawą tronu Bożego są sprawiedliwość i prawo; przed Nim kroczą łaska i wierność."
    Księga Psalmów 89:15 / Biblia Tysiąclecia

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.