PiS rozpieprza polską gospodarkę

1242527293032

Komentarz

 • los napisal(a):
  Jak to, to ZUS nie jest bankrutem? Czyżby Gwiazdowski nie miał racji? Niemożebne.
  Prawnicy nie są ekspertami od ZUS, więc mogą się mylić w tej sprawie (i często to robią).
  Eksperci napisal(a):
  ZUS zbankrutuje
  A to może być. Zależy kto i kiedy dojdzie do władzy.
 • No jakże to, Gwiazdowski nie jest ekspertem od ZUS? Przecież go w telewizorze pokazują a to główne a dla większości i jedyne kryterium kto jest ekspertem a kto nie.
 • Źli ludzie przypomnieli, że krytykował też zakup rafinerii w Możejkach przez Orlen. Tak jest z tymi prawnikami którzy chcą robić za ekspertów od od ekonomii albo geopolityki. ;)
 • los napisal(a):
  No jakże to, Gwiazdowski nie jest ekspertem od ZUS? Przecież go w telewizorze pokazują a to główne a dla większości i jedyne kryterium kto jest ekspertem a kto nie.
  Ano jednak:)
  Kiedyś o budżecie wypowiadał się Rafał Mroczek, ten od Klanu czy innego Na dobre i na złe - nie znam się.
  Warto uświadamiać ludożerkę o Gwiazdowskim - ja długi czas myślałem że to ekonomista, w sumie nie wiem na jakiej podstawie. To było jak jeszcze pisał w Rzepie a ja Rzepę czytałem.
  Przemko napisal(a):
  Źli ludzie przypomnieli, że krytykował też zakup rafinerii w Możejkach przez Orlen.
  No ale przecież zakup Możejek był niedobry, podobnie jak przekop Mierzei zwróci się za 500 lat - więc miał rację ten Gwiazdowski ;)
 • Rafał Mroczek też jest ekspertem od ZUS, bo go w telewizorze pokazują.
 • TecumSeh napisal(a):
  No ale przecież zakup Możejek był niedobry, podobnie jak przekop Mierzei zwróci się za 500 lat - więc miał rację ten Gwiazdowski ;)
  To w ogóle nie był projekt 100% biznesowy ale mniejsza z tym, wiadomo że nie dogodzisz. Elbląg uważa że mogą przejąć co najmniej 20% z Gdańska, w 2020 Gdańsk zarobił 65 milionów na samym przeładunku, no to licząc na sztywno bez rozwoju ale i bez zysków z innych gałęzi jak turystyka przynajmniej - za 154 lata zwrócą się te 2 miliardy. Oczywiście że to rachunek bez sensu. Warto sobie przypomnieć że w czasach świetności port w Elblągu był większy niż w Gdańsku, Elbląg był w pierwszej piątce miast Rzeczypospolitej a pobliskie Braniewo (dzisiaj 20-tysięczne miasteczko) - w pierwszej dziesiątce. Ciekawe dlaczego. :)
 • Pewnie dlatego, że w ów czas mniejsze było zanurzenie statków, a więc problem tego, że Zalew Wiślany jest płytki jak kałuża, nie był aż tak palący.

  W ogóle, warto zauważyć, że czasy się zmieniają.

  Przykładowo, Gdynię zbudowali tak, że baseny portowe są w centrum miasta. W latach 20. wydawało się to wszystkim bardzo racjonalne. A dziś? Dziś ciężarówki z bananami blokują całe śródmieście, nie wiadomo po co.

  Co innego Gdańsk, gdzie Port Północny ma bezpośrednie podłączenie do ałtostrady i kolejki. I (jako jedyny polski port) leży poza miastem, co nagle okazało się plusikiem a nie minusikiem.
 • loslos
  edytowano September 2022
  W ogóle żegluga bałtycka była cienka - płaskodenne łodzie z prostokątnym żaglem, dlatego to nie Polacy dopłynęli do Ameryki.

  Przy odkrywaniu Ameryki kluczowe było pływanie pod wiatr a do tego trzeba dwu rzeczy: trójkątnych żagli i stępki. Pod trójkątnymi żaglami od zawsze pływano po Morzu Śródziemnym (żagiel łaciński) a stępkę wynaleźli Wikingowie, którzy żagle mieli prostokątne. Dopiero Portugalczycy i Hiszpanie umieli oba wynalazki połączyć, Kolumb w jedną stronę płynął pod żaglami trójkątnymi a z powrotem pod prostokątnymi.
 • Śląsk 1937: "Powstaje konflikt między polskim robotnikiem a polskim kapitalistą"
  "Powstają w obrębie tego społeczeństwa (na polskim Śląsku) własne klasy społeczne: własny polski przemysł i kapitalizm, polski stan średni, polska inteligencja, polska biurokracja. Wskutek tego zanika stopniowo dawny antagonizm społeczny na tle narodowym. Na jego miejsce występują normalne przeciwieństwa społeczne w obrębie jednej narodowości. Zamiast dawnego konfliktu między polskim robotnikiem a niemieckim kapitalistą powstaje konflikt między polskim robotnikiem a polskim kapitalistą, a raczej polskim przedstawicielem kapitału międzynarodowego, gdyż obecnie kapitał obcy na zewnątrz występuje pod postacią polskich dyrektorów i polskich inżynierów. Przejawy tego konfliktu już się dają zauważyć, jakkolwiek nie przybrały one poważniejszych rozmiarów". Tak pisał Roman Lutman w "Strażnicy Zachodniej", wydawanej przez Polski Związek Zachodni, w 1937 roku. A był on dyrektorem Instytutu Śląskiego za sanacji (a potem i w PRL). Oczywiście pisał z polskiego i prorządowego punktu widzenia, niemniej dostrzegał przemiany społeczne w regionie.

  A jak dziś jest?
 • christoph napisal(a):
  Tak pisał Roman Lutman
  A co z wekslem Szapira?
 • franko loko magazyn Rozencwajga i Cukiermana
 • romeck napisal(a):
  los napisal(a):
  Jak to, to ZUS nie jest bankrutem? Czyżby Gwiazdowski nie miał racji? Niemożebne.
  hue, hue
  listopad 2017, dalej stoi (cytat gwiazdy) "chyba że rząd wie, że kłamie"! ;)
  image
  Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
  Ja tam nie znam gościa ale cytowana tu wypowiedź go nie obciąża, bo przecież PIS finalnie nie zniósł tego limitu powyżej którego nie płaci się ZUS, więc dalsza część przepowiedni, która miała być skutkiem tego zniesienia limitu, nie musi sie spełnić.
 • Z każdej okazji tak ogłaszał.
 • TecumSeh napisal(a):
  Rozencwajg był szefem Playboya. I na imię miał adekwatnie do funkcji:
  https://www.latimes.com/obituaries/story/2020-05-12/dick-rosenzweig-playboy-enterprises-executive-dies-at-84
  noooo!
 • edytowano October 2022
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  image
  Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
  Nie wiedziałem, że PPS stała się taką międzynarodową korporacją ;)
 • Polska Partia Socjalistyczna?
 • edytowano October 2022
  PPS stosowała była metody dialogowania z wrogami, które bardzo przydałyby się obecnie
 • los napisal(a):
  Polska Partia Socjalistyczna?
  Tę właśnie miałem na myśli.
 • edytowano October 2022
  lepiej mieć drogą walutę i jedzenie po cenach akceptowalnych
  tego nauczyłem się na fExC
  Euro po pięć złotych
  dizel , paliwo, nie spodnie , po 7,87 w mieście powiatowym

  edit,
  mój bank pko bp w kantorze miał dla mnie euro po 5.014 , było to koło 6,45
  teraz nie chce sie do tego przyznać, poprawili wykresy?
 • Dziś PKO BP 5.0445 za euro
  Dizel po 7.99 w mieście powiatowym
 • Będą mniejsze korki. Nie ma tego złego.
 • Nie będą.
 • edytowano October 2022
  christoph napisal(a):
  Dziś PKO BP 5.0445 za euro
  Za to u cinkciarzy taniej.
 • Samorządy zamknęły 2021 r. nadwyżką budżetową 17,4 mld zł

  Rok 2021 samorządy zamknęły nadwyżką budżetową 17,4 mld zł – mimo planowanego na początku roku deficytu ponad 30 mld zł. Nadwyżka bieżąca wyniosła rekordowe 36,6 mld zł. To historycznie najlepsze wyniki budżetów samorządowych.
  Po zakończeniu roku budżetowego 2021 samorządom zostało 50,1 mld zł do wykorzystania na realizację zadań w 2022 roku i w kolejnych latach.
  Nadwyżki budżetowe wystąpiły na poziomie wszystkich rodzajów jednostek samorządu terytorialnego (JST).

  https://samorzad.infor.pl/sektor/finanse/5445357,Samorzady-zamknely-2021-r-nadwyzka-budzetowa-174-mld-zl.html
 • Skandal! PiS tak zastraszył samorządy, że nie są w stanie prowadzić racjonalnej polityki budżetowej.
 • No jak nie idzie to nie idzie:
  Wynik finansowy przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł 169,8 mld zł i był wyższy o 50 proc. niż w pierwszym półroczu 2021 roku - poinformował w poniedziałek w raporcie Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wyniósł 180,2 mld zł i był wyższy o 28,1 proc. od uzyskanego w pierwszym półroczu 2021 roku, zysk wykazało 73,9 proc. ogółu przedsiębiorstw (wobec 74,0 proc. rok wcześniej), a uzyskane przez nie przychody stanowiły 86,7 proc. przychodów ogółem badanych przedsiębiorstw (wobec 87,1 proc. przed rokiem).
  Źródło.
  Proszę zobaczyć na wzrost zysku, czego nie da się 'zwalić' za inflację.
  Całkiem ciekawe dane...
 • Pierwsze półrocze 2021 r. było jeszcze w jakiejś części pod wpływem obostrzeń covidowych, np. knajpy zamknięte chyba do maja jak dobrze pamiętam, szkoły tak samo. W pierwszym półroczu 2022 r. mieliśmy na początku jakieś maseczki, tydzień nauki zdalnej i to by było na tyle.
  Więc pod tym względem te dane jakoś nie zaskakują, gospodarka realnie się rozwija, odbiła jak była przed covidem i tyle. Oczywiście do tego dochodzą ceny surowców i energii, czego istotnie przed covidem nie było.
 • Ciekawa1 sprawa. Otóż iakowiś Kanadole odkryli w Lubuskiem większe złoża miedzi niż dotąd w Polsce exploatowane, więc Polska awansuje na 4 miejsce na świecie wśród producentów miedzi.
  Z tym że rządowi się to nie podoba. Kerownik przyznaje, że nie podobao się też rządowi Peło, a więc rąbanie kapitalistów byłoby jakimś iunctim naszych obu socjalistycznych reżymów.
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/odkryli-w-polsce-wieksze-zloza-miedzi-niz-ma-kghm-nikt-nie-chce-z-nami-rozmawiac/mcewwty
 • Celownik.

  Polityka kadrowa w spółkach SP w ogóle jest ciekawa1 a nawet ciekawa2. Jedna pani, co to do RPP ostatnio trafiła, w przeciągu wcześniejszego roku poprezesowała w dwu bankach.

  Ja podejrzewam, że ważni pisowcy idą do rządu a mniej ważni pisowcy na prezesów do spółek, w wyniku czego ważni pisowcy przymierają głodem pod bacznym okiem Prezesa a mniej ważni pisowcy żyją jak pączki w maśle, więc ważni pisowcy sobie choć pożonglują mniej ważnymi pisowcami, skoro tylko tyle mogą.
 • edytowano October 2022
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM.
  Złośliwe wiewiórki na zakładzie już zaczynają ćwiąkać, że Kura na nowego prezesa, aczkolwiek wydaje mi się to jednak przestrzelone - większość wygłaszających owe teorie ma oczy zarośnięte ośmioma gwiazdkami.

  Tym niemniej coś może być na rzeczy w kwestii przyczyn, bo razem z prezesem posunęli też wiceprezesa d/s zagranicznych.
 • edytowano October 2022
  los napisal(a):
  Celownik.

  Polityka kadrowa w spółkach SP w ogóle jest ciekawa1 a nawet ciekawa2. Jedna pani, co to do RPP ostatnio trafiła, w przeciągu wcześniejszego roku poprezesowała w dwu bankach.

  Ja podejrzewam, że ważni pisowcy idą do rządu a mniej ważni pisowcy na prezesów do spółek, w wyniku czego ważni pisowcy przymierają głodem pod bacznym okiem Prezesa a mniej ważni pisowcy żyją jak pączki w maśle, więc ważni pisowcy sobie choć pożonglują mniej ważnymi pisowcami, skoro tylko tyle mogą.
  być ważnym pisowcem to jak karę odbywać
 • edytowano October 2022
  prof. Stanisław Speczik* napisal(a):
  Odkryliśmy złoże, o którym KGHM nie wiedział, a teraz, nawet gdy o nim wie, to nie ma na nie pomysłu
  *dyrektor generalny spółki Miedzi Copper Corp, prezes KGHM w latach 2001-2004, w 2005 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?
  los napisal(a):
  Celownik.
  Czyli co? Chodzi o to by KGHM miał jednak pomysł na to złoże?

  Bo to że nie chcemy konkurencji Kanadoli wydaje się logiczne, choć.... przy dobrym przypilnowaniu wszystkiego, państwo mogłoby mieć z tego grube miliardy. No ale skoro gupi kerfur dostaje u nas miliony w ramach dotacji, a płaci w podatkach 1/10 tej kwoty.... I tego przyznam nie rozumiem. Tzn to że zdrajcom nie zależy by ukrócić ten proceder, to zrozumiałe, ale naszym? Co vat uszczelnili, takoż i mafię paliwową itp?
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Ciekawa1 sprawa. Otóż iakowiś Kanadole odkryli w Lubuskiem większe złoża miedzi niż dotąd w Polsce exploatowane, więc Polska awansuje na 4 miejsce na świecie wśród producentów miedzi.
  Z tym że rządowi się to nie podoba. Kerownik przyznaje, że nie podobao się też rządowi Peło, a więc rąbanie kapitalistów byłoby jakimś iunctim naszych obu socjalistycznych reżymów.
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/odkryli-w-polsce-wieksze-zloza-miedzi-niz-ma-kghm-nikt-nie-chce-z-nami-rozmawiac/mcewwty
  Ten facet wyniósł z KGHMu dane na temat gdzie co szukano udał się z tym do tej Kanadyjskiej firmy.
  Dobrze wiedzieli gdzie szukać.
  I ten złodziej ma czelność mówić, że znaleźli to własnymi siłami.

 • No prosz, a więc sprawa jeszcze bardziej ciekawa1.
 • !
  posix napisal(a):
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Ciekawa1 sprawa. Otóż iakowiś Kanadole odkryli w Lubuskiem większe złoża miedzi niż dotąd w Polsce exploatowane, więc Polska awansuje na 4 miejsce na świecie wśród producentów miedzi.
  Z tym że rządowi się to nie podoba. Kerownik przyznaje, że nie podobao się też rządowi Peło, a więc rąbanie kapitalistów byłoby jakimś iunctim naszych obu socjalistycznych reżymów.
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/odkryli-w-polsce-wieksze-zloza-miedzi-niz-ma-kghm-nikt-nie-chce-z-nami-rozmawiac/mcewwty
  Ten facet wyniósł z KGHMu dane na temat gdzie co szukano udał się z tym do tej Kanadyjskiej firmy.
  Dobrze wiedzieli gdzie szukać.
  I ten złodziej ma czelność mówić, że znaleźli to własnymi siłami.

  !
 • Trudna sprawa
 • los napisal(a):
  Trudna sprawa
  W sam raz dla IST.
 • Którego nie ma, a przynajmniej na razie go nie widać.
 • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Ciekawa1 sprawa. Otóż iakowiś Kanadole odkryli w Lubuskiem większe złoża miedzi niż dotąd w Polsce exploatowane, więc Polska awansuje na 4 miejsce na świecie wśród producentów miedzi.
  Z tym że rządowi się to nie podoba. Kerownik przyznaje, że nie podobao się też rządowi Peło, a więc rąbanie kapitalistów byłoby jakimś iunctim naszych obu socjalistycznych reżymów.
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/odkryli-w-polsce-wieksze-zloza-miedzi-niz-ma-kghm-nikt-nie-chce-z-nami-rozmawiac/mcewwty
  AFAIK Chludziu rozruszał czylyjską kopalnię Sierra Gorde i tłuste kwoty zaczęły z Andów płynąć do Lubina. Coś mię się zdaje, że przeróżne zazdrosne kurwy takiego znieważenia sprawnością organizacyjną nie zniesły.
  I jeszcze te reaktory nukliearne rozmiaru ciężarówki zaczął wdrażać!
 • Fakt, takich obelg przeciętny pisowiec nie zniesie.
 • Z racji tego, że posunęli też koleżkę odpowiedzialnego za Sierrę Gordę, ma to rozumowanie i sens, i jakieś odniesienie do rzeczywistości.
 • loslos
  edytowano October 2022
  Court de balance! Dane nam było obserwować ten spektakl z pierwszego rzędu. To farsa czy tragedia?
 • los napisal(a):
  To farsa czy tragedia?
  Tak.
 • I teraz - co teraz?
 • TecumSeh napisal(a):
  I teraz - co teraz?
  Tak.
 • posix napisal(a):
  Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
  Ciekawa1 sprawa. Otóż iakowiś Kanadole odkryli w Lubuskiem większe złoża miedzi niż dotąd w Polsce exploatowane, więc Polska awansuje na 4 miejsce na świecie wśród producentów miedzi.
  Z tym że rządowi się to nie podoba. Kerownik przyznaje, że nie podobao się też rządowi Peło, a więc rąbanie kapitalistów byłoby jakimś iunctim naszych obu socjalistycznych reżymów.
  Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/odkryli-w-polsce-wieksze-zloza-miedzi-niz-ma-kghm-nikt-nie-chce-z-nami-rozmawiac/mcewwty
  Ten facet wyniósł z KGHMu dane na temat gdzie co szukano udał się z tym do tej Kanadyjskiej firmy.
  Dobrze wiedzieli gdzie szukać.
  I ten złodziej ma czelność mówić, że znaleźli to własnymi siłami.

  Skąd to info?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.