PiS rozpieprza polską gospodarkę

12628303132

Komentarz

• edytowano October 2022
    Przemko napisal(a):
    posix napisal(a):
    Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ciekawa1 sprawa. Otóż iakowiś Kanadole odkryli w Lubuskiem większe złoża miedzi niż dotąd w Polsce exploatowane, więc Polska awansuje na 4 miejsce na świecie wśród producentów miedzi.
    Z tym że rządowi się to nie podoba. Kerownik przyznaje, że nie podobao się też rządowi Peło, a więc rąbanie kapitalistów byłoby jakimś iunctim naszych obu socjalistycznych reżymów.
    Z tym, że właśnie posunęli Chludzińskiego z KGHM. Przypadek?

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/odkryli-w-polsce-wieksze-zloza-miedzi-niz-ma-kghm-nikt-nie-chce-z-nami-rozmawiac/mcewwty
    Ten facet wyniósł z KGHMu dane na temat gdzie co szukano udał się z tym do tej Kanadyjskiej firmy.
    Dobrze wiedzieli gdzie szukać.
    I ten złodziej ma czelność mówić, że znaleźli to własnymi siłami.

Skąd to info?

Dowodem jest to co się dzieje.
    Pan były prezes KGHM z okresu 2001 do 2004.
    I on opowiada bajki o tym, że znaleźli miedź hehe własnoręcznie. Na terenie na którym wiadomo, ze ta miedź jest i odwierty są robione od lat 50. I, że mieli "szczęście" i na te ileś odwiertów prawie wszystkie były dobre.
    Po prostu chcą położyć łapę na naszych dobrach narodowych.

Edit:

Zaraz się pewnei dowiemy, że głupie Polaczki nie potrafią nawet miedzi wydobywać.

A jak w 2020 się rozgrzewali to nawet był jazgot w mediach, że podatek od miedzi trzeba zlikwidować bo kghm na tym traci (lol). Jeszcze nawet wydobywać nie zaczęli, a juz by się chciało za frajer.
  • Ewidentna tendencja spadkowa!
  • Aż tak jest źle?

"Źle dzieje się na rynku polskich obligacji - pisze Bloomberg. Największa na świecie agencja prasowa specjalizująca w finansach zauważa, że Polska w swojej gołębiej polityce ekonomicznej pozostaje całkowicie odosobniona, a polski dług radzi sobie ostatnio najgorzej na świecie.

"Polska w bolesny sposób przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy zaczną się bać, że polityczni decydenci na dobre odwrócili się plecami do walki z inflacją, by dorzucać paliwa do ekonomicznego pieca przed zbliżającymi się wyborami" – pisze Bloomberg w tekście o tym, jak rosną rentowności polskich obligacji państwowych.

Wyprzedaż polskich obligacji. Załamanie się pogłębia
    Jak zauważa Bloomberg, załamanie na rynku polskich obligacji w piątek jeszcze się pogłębiło. Rentowności polskich 10-latek szturmują właśnie granicę 9 proc. A im są one wyższe, tym gorzej dla dłużnika (polskich podatników). Dlaczego? Bo większy jest koszt spłaty tego długu."
  • W jakiej walucie państwo polskie będzie spłacać te obligacje?
  • W złotówkach.
  • Jak to jest, że spadek cen obligacji w UK spowodował wzrost rat kredytów, prawie-że bankructwo jakichś tam funduszy emerytalnych i dymisję premiera, a w Polsce nie? (Poza tym, że nie mamy już funduszy emerytalnych)
  • Proszę państwa, spadek cen obligacji znaczy tyle co wzrost stóp procentowych. Tautologia.
  • edytowano October 2022
    Tak tak, ale taki obraz z mediów mi się wyłania:
    a) Jak piszą, że NBP "podnosi stopy", to raty kredytów spłacanych przez ludzi/przedsiębiorstwa rosną. Z kolei "spadek cen obligacji" w Polsce, czyli wzrost stóp procentowych obligacji, nie wpływa na raty kredytów.
    b) Z kolei gdy w UK piszą, że "spadają ceny obligacji", czyli rosną ich stopy procentowe, to piszą też, że rosną raty kredytów w UK.

Albo czegoś nie rozumiem/nie wiem, albo jest jakaś znacząca różnica między dwoma sytuacjami

• Dokonałeś miśku odkrycia, że dzbannikarze to dzbany. Jak to napisał Karl Kraus - dzbannikarz interesuje się podawanymi przez siebie informacjami dokładnie w takim samym stopniu, jak kelner ma apetyt na przynoszone przez siebie potrawy.
  • Z kolei gdy w UK piszą, że "spadają ceny obligacji", czyli rosną ich stopy procentowe, to piszą też, że rosną raty kredytów w UK.
    O, to tutaj chyba mię oszukali, próbując przykleić wzrost rat kredytów do Liz Truss. Raty kredytów rosną, bo rosną stopy procentowe (bo je Bank Anglii podniósł). A ceny obligacji maleją z tego samego powodu, czyli dlatego, że rosną stopy procentowe. Możliwe, że ceny obligacji dodatkowo zanurkowały w związku z zapowiedziami pani Truss, ale na kredyty to nie wpłynęło.
  • Ceny obligacji zanurkowały, bo kurs funta spadł.
  • polmisiek napisal(a):
    Z kolei gdy w UK piszą, że "spadają ceny obligacji", czyli rosną ich stopy procentowe, to piszą też, że rosną raty kredytów w UK.
    O, to tutaj chyba mię oszukali, próbując przykleić wzrost rat kredytów do Liz Truss. Raty kredytów rosną, bo rosną stopy procentowe (bo je Bank Anglii podniósł). A ceny obligacji maleją z tego samego powodu, czyli dlatego, że rosną stopy procentowe. Możliwe, że ceny obligacji dodatkowo zanurkowały w związku z zapowiedziami pani Truss, ale na kredyty to nie wpłynęło.
    Kwarteng (kanclerz - czyli superminister od finansów - w rządzie Truss) zapowiedział "mini budżet" --> rynki źle przyjęły "mini budżet" --> funt spadł względem dolara i euro --> Bank Anglii podniósł stopy procentowe, żeby nie wzrosła nadmiernie inflacja z powodu spadku kursu --> wzrosły raty kredytów.

Tak to wygląda w mediach, w rzeczywistości ... niekoniecznie. Przede wszystkim podniesienie stóp było przed oficjalnym ogłoszeniem mini budżetu. Z drugiej strony były zapowiedzi, co będzie w mini budżecie już wcześniej, a po mini budżecie były zapowiedzi Banku Anglii, że nie zawahają się zrobić kolejnych podwyżek.
  • Martwi mnie ten telawiw
  • Ciekawe1, że daleka Czajna wogle nie zaciekawiła tow.tow. wizualnych kapitalistów.
  • W ogóle, z całego naszego obszaru płatniczego jedynie Miasto Słoneczne wzbudziło jakekolwiek zainteresowanie.
  • Szturmowiec.Rzplitej napisal(a):
    Ciekawe1, że daleka Czajna wogle nie zaciekawiła tow.tow. wizualnych kapitalistów.
    No bo kto by chciał w Czajnie mieszkać.
  • los napisal(a):
    Ciekawe1, że daleka Czajna wogle nie zaciekawiła tow.tow. wizualnych kapitalistów.
    No bo kto by chciał w Czajnie mieszkać.
    Poznałem nie tak mało imigrantów. Są.
  • Przymus ekonomiczny czyni cuda.
  • edytowano October 2022
    los napisal(a):
    Przymus ekonomiczny czyni cuda.
    Nawet w Japonii malo kto z obcokrajowców zamieszkuje dobrowonie z innych niz ekonomiczne pobudek stając wobec brutalnej rzeczywistości karoshi, seppuku, harakiri, kikikomori, manga i anime. Co dopiero w Kitaju.
  • edytowano October 2022
    MarianoX napisal(a):
    los napisal(a):
    Przymus ekonomiczny czyni cuda.
    Nawet w Japonii malo kto z obcokrajowców zamieszkuje dobrowonie z innych niz ekonomiczne pobudek stając wobec brutalnej rzeczywistości karoshi, seppuku, harakiri, kikikomori, manga i anime. Co dopiero w Kitaju.
    raczej wobec bycia gaijinem, białas z zachodu będzie dla nich zawsze gaijinem czyli obcym.
  • edytowano October 2022
    rozum.von.keikobad napisal(a):
    Kwarteng (kanclerz - czyli superminister od finansów - w rządzie Truss) zapowiedział "mini budżet" --> rynki źle przyjęły "mini budżet" --> funt spadł względem dolara i euro --> Bank Anglii podniósł stopy procentowe, żeby nie wzrosła nadmiernie inflacja z powodu spadku kursu --> wzrosły raty kredytów.

Tak to wygląda w mediach, w rzeczywistości ... niekoniecznie. Przede wszystkim podniesienie stóp było przed oficjalnym ogłoszeniem mini budżetu. Z drugiej strony były zapowiedzi, co będzie w mini budżecie już wcześniej, a po mini budżecie były zapowiedzi Banku Anglii, że nie zawahają się zrobić kolejnych podwyżek.
    Mi wychodzi coś takiego:

Ogłosznie "mini budżetu" (obniżka podatków + zwiększenie wydatków) -> Oczekiwanie większej ilości funtów na rynku, spadek wartości funta -> Oczekiwanie dalszego podniesienia stóp procentowych -> Zwiększenie oprocentowania obligacji

Ostatnie strzałka wynika z tego, że wg modelu (ehem, znalezionego w internecie) cena obligacji powinna zależeć od stóp procentowych w przyszłości (bo zasada braku arbitrażu). Nie wiemy, jakie one będą, więc w praktyce zależy od oczekiwań, jakie te stopy będą.

A tu potwierdzenie (przykład Polski), że oproc. obligacji wynika ze stóp procentowych NBP:

image
  • Może nie wynika. Jest związane.
  • edytowano October 2022
    dziś na orlenie dyzel po 8,04 od wschodu i po 8.09 od zachodu miasta powiatowego
    Euro mój bank państwowy sprzedaje po 4,79
  • To dobrze czy źle?
  • Baudzo dobrze!
    Będzie dywidenda
    Taniej kupujemy surowce i części zamienne nie objęte ębargię
  • Przecie sam rząd dawał obligacje inflacja plus
  • - nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 44,1% r/r we wrześniu 2022, a na eksport o 43.8%
    - w ujęciu m/m wzrost o 22%
    - wydajność pracy w przemyśle wzrosła o 10,9% r/r w okresie I-III 2022
  • edytowano October 2022
    Polacy narzekają na wysoką inflację ale dzięki niej spłacają dług państwowy. Więc jak wam jakiś kolo w jednym zdaniu będzie zarzucał pisowską inflację i pisowski dług to pokażcie mu te obrazki:

image
    image

• dyzio napisal(a):
    Polacy narzekają na wysoką inflację ale dzięki niej spłacają dług państwowy. Więc jak wam jakiś kolo w jednym zdaniu będzie zarzucał pisowską inflację i pisowski dług to pokażcie mu te obrazki:

image
    image

Takich rozmów już nie ma.
  • fajnie i ciekawie, że po pandęmii się wszystkim poprawiło
    patrzta na koniec tabeli
    Łotwa, Węgry, Rumunia , Bułgaria
  • FENOMENALNY SUKCES z 500+.

Proste, tanie, niewiarygodnie skuteczne.

Nawet to sranje na wydmach można odżałować.
  • Ktoś naprawdę srał na wydmach?
  • No, np. ja, nie chwalący się.
    No, np. ja, nie chwalący się.
    Rispekt. No ja jednak wolałem schować się w pasie drzew przy wydmach...
  • Przemko napisal(a):
    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    W sumie straszne są te czipy. Wspomniałem o tem niewiarygodnem suckcesie znajomej, to mi od razu odpaliła, że Kaczyński świnia i przez niego i tak dziednoś spada, nadto te pińcet to dzięki inflasją i tak niewiele warte.

Ech.

Po co komu faktyczne fakty, skoro i tak wiadomo, że Kaczor wuj, a PiS rozpieprzył polską hospodarkę.
    No, np. ja, nie chwalący się.
    No utrapienie z tymi prawnikami

• loslos
    edytowano November 2022
    Z kim ja postuję...

image
  • edytowano November 2022
    W sumie straszne są te czipy. Wspomniałem o tem niewiarygodnem suckcesie znajomej, to mi od razu odpaliła, że Kaczyński świnia i przez niego i tak dziednoś spada, nadto te pińcet to dzięki inflasją i tak niewiele warte.

Ech.

Po co komu faktyczne fakty, skoro i tak wiadomo, że Kaczor wuj, a PiS rozpieprzył polską hospodarkę.
    Oł ryli, chcesz żeby Tutsi przekonywali Hutu argumentami ? Może jeszcze jakąś ciekawą lekturę poleć ? Chociaż czasami nawet ciebie rozumiem, jesteś człowiekiem dobrej woli i nadziei, wierzysz że to wszystko da się jeszcze odkręcić ....

Nie da się Ignac. To są Hutu. Niewiele lepsi od nich są różnego rodzaju prawicowcy, prawdziwi katolicy itp. Czy ktoś z nich jeszcze pamięta co zrobił Kaczyński w sprawie aborcji ? Doskonale wiedział co się w Polsce może wydarzyć, a pomimo to przeforsował tą ustawę. Środowiska, które najgłośniej szczekały o aborcyjnym PiSie znalazły inny argument. Powiem tak, wg mnie nie warto było. Bo Kaczor stracił wielu ludzi. Nie dla PiSu, dla Polski. Ja byłem autentycznie wstrząśnięty wydarzeniami w 2020 roku i pomimo, że spodziewałem się, że tak będzie, to zostaną mi na całe życie. Byłem pod kościołem, obserwowałem też w mediach co się działo. Nie chce mieć nic wspólnego z tym motłochem, z tymi kurwami, z tą zjebaną młodzieżą, a to oni są dzisiejszą Polską. Więc mi nie po drodze. I nie tylko mi, dużo ludzi się wycofało, straciło serce, przestało wierzyć w perspektywy.

• loslos
    edytowano November 2022

Ech.

I ta poczciwa pierdołowatość po tzw. naszej stronie najbardziej mnie wkurwia. Obdarzamy szacunkiem wszystkich a są tacy, którzy na szacunek nie zasługują. I jeśli im ten szacunek okażemy, obrazimy wszystkich, którzy naprawdę są godni szacunku. Przykładem jest twoja wspomniana znajoma. Należy ona do ludzkiej rasy biologicznie a także w jakiś metafizyczny niemożliwy do zrozumienia sposób, że niby ma duszę nieśmiertelną. I w żadnym innym znaczeniu, więc według ziemskich praw nie należy jej traktować jak człowieka. Tamci to wiedzą, więc nakręcili ją przeciw Kaczyńskiemu, ale przecież kukiełkę można nakręcić w każdą stronę, także przeciw Tuskowi. My tego nie robimy, bo tak nie należy ludzi traktować. Jakby doszło do prawdziwej wojny, pewnie byśmy nie strzelali do wrogów, bo nie należy ludzi kaleczyć.

To nie są Hutu. To są kukiełki.
    image
    Już wiecie po co nam najsilniejsza armia?
  • Ciekawe, że Romania, Czechicja i Madziarorszag tak odstają od Tenkraju.

A Bułgarię to nawet Mexyk wyprzedził!
    Ciekawe, że Romania, Czechicja i Madziarorszag tak odstają od Tenkraju.

Akurat Mechiko jest tym dla USA czym my dla Niemiec - miejscem gdzie można tanio produkować bez konieczności transportu przez pół świata.
    Siedzi tam większość czarnej roboty w amerykańskim ałtomotiwie.
    Inż napisal(a):
    Ciekawe, że Romania, Czechicja i Madziarorszag tak odstają od Tenkraju.

Akurat Mechiko jest tym dla USA czym my dla Niemiec - miejscem gdzie można tanio produkować bez konieczności transportu przez pół świata.
    Siedzi tam większość czarnej roboty w amerykańskim ałtomotiwie.
    To było pokazane nawet w ostatnim (gównianym) Terminatorze.

Tekstylia zaś powstają na Haitiówku.
  • Pytany, jakie są największe atuty PiS w czasie kampanii i gdzie tkwią największe słabości, Terlecki odparł: - By wygrać potrzebujemy trzech rzeczy: pieniędzy, programu i ludzi". - Pieniędzy, mam nadzieję, wystarczy, a program ogłosimy wiosną. Trzeba dobrać ludzi, którzy sprawdzą się i w kampanii, i później w Sejmie.

może wróci kataster?

choć
    ferb napisal(a):
    Ad 1
    Ja to wiem, kolega to wie, ale jest duże grono uważające to za sukces.

Ad 2
    Chodzi o skalę. Te 18-metrowe apartamenty to oczywiście przejaskrawienie z mojej strony. To jest problem, ale nie najważniejszy. Tu musi wjechać na pełnej Kapitan Państwo, który weźmie się patologie typu Bliska Tower i podobne. Jakiś katasterek od n-tej nieruchomości też by się przydał.
    Ad 1: Ale to będzie oczywisty sukces dla ludzi, którzy te mieszkania zdobędą!

Ad 2: Nasza b. koleżanka umiłowana Szmulka została wygnana z Paryżewa właśnie dlatego, że zakazali zbyt małych mieszkanek. Powinny istnieć małe mieszkanka dla młodych-zdolnych, co się załapali w korpo i ciułają na wkład własny. Oczywiście wynajmowane.

Ja nie mam pewności co do tego katastru. Z jednej strony, widzę jakiś sens w opodatkowaniu kapitału, z drugiej -- spowoduje to wzrost czynszów, więc wracamy do punktu a.
    dla Węgier podano ceny dla obcych rejestacji, obcy mogą zatankować ca 20 litrów na raz
    tubylcy maja paliwo za pół ceny
    W Polsce musi być tak drogo, bo by strefa Euro nam wytankowała nasze stacje do sucha

bęzyna pb95
    image

Dyzel
    image
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.