Aktualności, newsy, krótkie wiadomości tekstowe

edytowano November 2021 w Forum ogólne
Powiedzcie mi, o co chodzi z Muzeum II Wojny Światowej?

Z tego, co każdy może sobie wyguglać, wynika, że jest to instytucja kultury państwowa, a więc "organem założycielskim: (nie wiem, czy ten termin funkcjonuje na gruncie przepisów o działalności kulturalnej) jest MKiDN?

Z wiki:
Muzeum zostało powołane 1 września 2008 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nazwą Muzeum Westerplatte. W tym samym dniu premier Donald Tusk powołał pełnomocnika do spraw Muzeum II Wojny Światowej w osobie prof. dr hab. Pawła Machcewicza. W skład zespołu pełnomocnika ds. muzeum weszli także dr hab. Piotr M. Majewski – historyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Janusz Marszalec, który w latach 2000–2007 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Celem zespołu było m.in. wypracowanie koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej, która została zaprezentowana na forum publicznym 6 października 2008 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie podczas dyskusji z udziałem historyków i muzealników. Tekst koncepcji oraz zapis dyskusji został ogłoszony drukiem, jest także dostępny bezpośrednio na stronie internetowej Muzeum.

26 listopada 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przemianował państwową instytucję kultury Muzeum Westerplatte na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jednocześnie określił zakres zadań nowej placówki, stwierdzając że „przedmiotem działalności muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii II wojny światowej, ich ochrona oraz udostępnianie poprzez prowadzenie w szczególności działalności wystawienniczej, popularyzatorskiej, edukacyjnej i wydawniczej”
Jak zatem jest możliwe, że wokół tej placówki trwają jakieś dziwaczne i niezrozumiałe dla mnie podchody? To polski minister KiDN nie ma wpływu na działalność takiej instytucji? Doszło do tego, że niedawno władze muzeum zaskarżyły do sądu administracyjnego decyzję (tak to nazwano w prasie, pewnie idzie o jakieś zarządzenie ministra) o połączeniu tej placówki z inną a wsa połączenie "wstrzymał"! To jest metoda działania Glińskiego (na paluszkach) czy w czymś innym rzecz? Może po prostu terytorium wyznaczone linią Wrocław-Poznań-Gdańsk nie jest polskie? No i sprawa dotyczy placówki, która miała chyba być narzędziem niemieckiej polityki historycznej w IIIRP?

Edit: poprawiono literówkę
Otagowano:
«134567326

Komentarz

 • "polski minister KiDN nie ma wpływu na działalność takiej instytucji?"

  No przecież to by było karygodne upolitycznienie i wogle sam Timmermans by być może nawet zmarszczył nosek!!!
 • Poza tym mam niejasne wrażenie, że hipoteza "mentalnego Wolnego Miasta Gdańska" wyjaśnia wiele - pozornie jakże skomplikowanych - wydarzeń.
 • Przed chwilą słyszałem Machcewicza, który płakał, że Gliński dał im tyle pieniędzy, że do wakacji nie wystarczy i trzeba będzie dziś otwierane muzeum zamykać ;) Gliński to jednak subtelny ale bezwzględny polityk :-j
 • Protesty złożone do sądu (hłe, hłe...cieciaRP się broni) uniemożliwiają połączenie Muzeum II WŚw z Muzeum Westerplatte i w konsekwencji wywalenie na zieloną trawkie imć Machcewicza. Póki co. Czyli czekając na rozstrzygnięcie sądu, Gliński ma trochę związane ręce.
 • Niech przeszukają monitoringi stacji benzenowych pod kątem sędziów jumających banknoty.
 • Ale to jest jakieś kuriozum ustrojowe, żeby sąd administracyjny mógł wstrzymać połączenie instytucji rządowych!
 • Juma – określenie i zjawisko wieloznaczne:
  1.przestępstwo polegające na dokonywaniu kradzieży związanej z przemytem, wykonywanej za zachodnią granicą Polski w okresie PRL;
  2.przedmiot pochodzący z kradzieży;
  3.urządzenie do przeciwdziałania kradzieży piwa przez barmanów, tzw. licznik piwa juma box.

  Historia[edytuj]

  Słowo to wywodzi się z rejonów nadgranicznych. Określało rodzaj przestępstwa polegający na kradzieży towarów w zachodnich wtedy sklepach, głównie w niemieckich. W trakcie ewolucji było używane również do określania kradzieży luksusowych aut na terytorium Niemiec i przetransportowaniu ich do Polski. W każdym z przypadków element kradzieży poza terytorium Polski był najbardziej istotny i nadawał znaczenia temu słowu, odróżniając go od standardowej kradzieży. Zwany był wtórnym, słowiańskim, sprawiedliwym podziałem dóbr osobistych.

  Przypuszcza się, że samo słowo juma pochodzi od określenia pociągu PKP, którym wyjeżdżano z Zielonej Góry do Berlina, który odjeżdżał o 15:10, co kojarzone było z westernem 15:10 do Yumy.

  Przez długi czas juma uznawana była za proceder początkujących przestępców. Z upływem czasu słowo to rozszerzyło swoje znaczenie oraz zasięg terytorialny i oznaczało w zorganizowanych gangach wejście do sklepów w Niemczech, w charakterze klientów, kradzież drobnych przedmiotów, niejednokrotnie o wysokiej wartości (sprzęt elektroniczny, perfumy, markowa odzież, wymienne żyletki Gillette itp.). W XXI w. jest to praktykowane przez pewne grupy działające na terenie Unii Europejskiej (Niemcy, Austria, Francja).
 • Od godzin popołudniowych do późnej nocy policjanci i strażacy byli postawieni na nogi w związku z próbą samobójczą w centrum Białegostoku. W jednym z wieżowców na rogu Sienkiewicza i Alei Piłsudskiego mężczyzna groził wyskoczeniem z czwartego piętra. Twierdził, że chciał się zabić. Po kilku godzinach okazało się, że tym mężczyzną był Patryk Jackowski, niedoszły muzyk disco polo, który bawił się w styczniu tego roku z Bartłomiejem Misiewiczem w jednym z białostockich klubów nocnych.
  http://dziendobrybialystok.pl/artykul/balowal-z-misiewiczem/197036
 • DMCDMC
  edytowano March 2017
  .
 • edytowano March 2017
  Od 1966 roku minęło 51 lat!
  image

  Luke Sh.‏ @YngvePL

  ciekawa mapka w 1966r populacja Polski była taka sama jak Turcji (31m) dziś w Turcji mieszka 78m a w Polsce o 40m mniej ludzi. ź: worldbank
 • edytowano March 2017
  Podobno Ireneusz Jabłoński (daję niżej foto, bo wczoraj po nazwisku go nie skojarzyłem), UPR, Centrum Adama Smitha, aktualnie pobierający pensję wiceprezydenta miasta Łodzi, to nielegał WSI (wczoraj; dziś mowa jest o SB, ale jeden czort) :)
  image
 • Nie zdziwiłbym się.
 • Też bym się nie zdziwił.
 • Straszne że on będąc w Po był PiSowcem.....jak się teraz nagle okazuje :D
  Znaczy się szpion i impostor znakomity przeniknąłbył do PO aby skompromitować. Ale się nie udało. Nie wierzycie? No to oblOOkajcie w gófniewybiOOrczym z miasta przeklętego Uć (forum)
 • Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja przekraczała 3 mld zł. Zgodnie z nowymi regulacjami zaległości te miałyby być umorzone.
  Widzicie więc, płacący abonament, że jesteście po prostu kretynami. Polska to kraj taksówkarzy i cinkciarzy, którym także i PiS wchodzić musi w dupę, bo się obrażą i wybiorą bauera.
 • Gdański artysta Piotr Szwabe chce namalować na ścianie jednego z bloków na Zaspie mural przedstawiający fragment obrazu "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga. Realizacja zaplanowana jest na sierpień, a niebawem ruszy zbiórka pieniędzy w internecie.

  - Wybrałem kilka ścian bloków przy ul. Pilotów , ale szczegóły to na razie tajemnica - zastrzega Piotr Szwabe. - Mural to rodzaj artystycznej partyzantki i bardzo wyraźny komentarz do rzeczywistości. Poprzez lokalizację mojej pracy oraz wybrany fragment tryptyku Memlinga chcę skomentować działania deweloperów mieszkaniowych na Zaspie oraz gonitwę za konsumpcjonizmem.
  http://kultura.trojmiasto.pl/Sad-Ostateczny-na-bloku-na-Zaspie-Nowy-mural-Piotra-Szwabe-n111363.html#

  image
 • Gdańsk Zaspa:

  Ławki na peronie SKM:

  image
  image
  image
  image

  Wieżowce (ul. Pilotów i okolice):
  image
  image
  image
  image
 • Podusie na ławeczce przecudne :-)
 • One tam leżą czy tak zmyślnie namalowane? Bo trudno wyczuć.
 • Wszystko rysunki. Zdjęcia wziąłem z google. Teraz patrzę, że te poduszki to jedynie projekt (więc namalowane komputerowo). Może kiedyś podjadę i sprawdzę, czy faktycznie się pojawiły.
 • A zaś moim fanem z Gdańskiego folkloru jest jeszcze pan "Tuse":
  image
  image
 • Według Prezesa GUS jestem dokładnie na półmetku życia; śmieszne, bo pokrywa się to dokładnie z moim wewnętrznym przekonaniem ;)

  http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/292
 • extraneus napisal(a):
  Według Prezesa GUS jestem dokładnie na półmetku życia; śmieszne, bo pokrywa się to dokładnie z moim wewnętrznym przekonaniem ;)

  http://monitorpolski.gov.pl/MP/2017/292
  Ale że podali razem długość do-życia i mężczyzn i kobiet?
  W każdym razie - w dniu urodzin mam coś od rządu! :)
 • Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie muzeów (patrz post nr 1). Machcewicz oświadczył, że oznacza to "likwidację Muzeum II Wojny Światowej, bo choć powstanie instytucja o tej samej nazwie, to już zupełnie inna" - w sensie nie on i nie Niemcy będą nią kierowali. No i gitara! :)
 • :)

  Nic na to nie poradzę ale tak mi się układa buźka na rozpacz Michcewicza.
 • Mania napisal(a):
  Podusie na ławeczce przecudne :-)
  Sorry Winnetou, ale mnie w tych malunkach zabrakło jedynie namalowanego sedesu.

 • extraneus napisal(a):
  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie muzeów (patrz post nr 1). Machcewicz oświadczył, że oznacza to "likwidację Muzeum II Wojny Światowej, bo choć powstanie instytucja o tej samej nazwie, to już zupełnie inna" - w sensie nie on i nie Niemcy będą nią kierowali. No i gitara! :)
  Historia kołem się toczy. Tym razem to Polacy zdobędą Westerplatte. Trochę to trwało, ale lepiej późno niż wcale.
 • Kolejna wojna Polski z Wolnym Miastem Gdańskiem.
 • starybelf napisal(a):
  Mania napisal(a):
  Podusie na ławeczce przecudne :-)
  Sorry Winnetou, ale mnie w tych malunkach zabrakło jedynie namalowanego sedesu.

  Proszsz... :)
  Eeee, nie znalazłem. To może:


  ewentualnie grafitti na ścianie:
  image

  lub doklejonego:
  image
 • W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z 9 marca 2017 r. o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa Ministerstwo Sprawiedliwości zostało zobligowane do zapewnienia Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich (Komisji Weryfikacyjnej) obsługi administracyjno-biurowej od momentu wejścia w życie ustawy.

  Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 23 marca 2017 roku utworzono w Ministerstwie Sprawiedliwości Departament Prawa Administracyjnego, który ma wypełniać powyższe obowiązki.

  Z dniem 4 kwietnia funkcję Dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego objął dr hab. Kamil Zaradkiewicz. Głównym zadaniem Departamentu ma być wsparcie organizacyjne i merytoryczne dla Komisji Weryfikacyjnej, powołanej do wyjaśnienia spraw związanych z reprywatyzacjami warszawskimi.
  Dobra decyzja!
 • no to juz wiecie czemu akurat na Zioberka idzie atak PR...

 • "Obywatele RP" wejdą w tłum 10 kwietnia

  "Obywatele RP" zamierzają jednak obejść zakaz władz Warszawy i treść nowelizacji ustawy o zgromadzeniach, która zakazuje kontrmanifestacji w przypadku imprez cyklicznych. "Po prostu państwowa uroczystość – niezależnie od tego, czy ogłoszona przed, czy po zgłoszeniu publicznego zgromadzenia obywatelskiego – wyłącza miejsce uroczystości z pojęcia terenu publicznego, co uniemożliwia przeprowadzenie tam demonstracji. Samorząd traci władzę nad tym miejscem i nie może podejmować żadnych decyzji, kropka" - informują. Zdaniem Pawła Kasprzaka, szefa organizacji antyrządowej, przepis o wymogu odległości 100 metrów od zgłoszonej demonstracji 10 kwietnia nie obowiązuje.

  Plan jest prosty: zamiast kontrmanifestacji, "Obywatele RP" wmieszają się w tłum ze swoimi transparentami i okrzykami. "Wejdziemy na teren państwowych obchodów jako ich pełnoprawni uczestnicy. Każda próba wykluczenia kogokolwiek z tych obchodów z powodu białego kwiatka lub nieprawomyślnego transparentu będzie jawnym aktem pozbawiania obywatelstwa niewygodnych dla władzy obywateli" - piszą na swojej stronie organizatorzy happeningu.

  Jeśli policja będzie interweniować, "Obywatele RP" zamierzają usiąść na ulicy i pokazać wszystkim, jak działają służby państwa PiS. "Dlatego prośba – wuwuzele nie, bardzo prosimy. Poza wszystkim, hałas przez nie powodowany tworzy zagrożenie – nie słyszymy się nawzajem, trudno w tej sytuacji o udzielanie sobie pomocy, również pierwszej pomocy medycznej" - apeluje Kasprzak. I organizuje nabór do "służb porządkowych na manifestację 10 kwietnia".

  Źródło: PAP
 • Pajace - wyjdzie im z tego żenada
 • Mam nadzieję, że będą ich wyciągać z tłumu i karać mandatami.
 • Lista kosmetyków zawierających toksyczne substancje:

  Wśród kosmetyków, do których eksperci z Que Choisir mieli najwięcej zastrzeżeń są m.in.

  męskie antyperspiranty i dezodoranty marki Adidas
  kremy BB, kremy CC, żele pod prysznic i wody toaletowe marki Bourjois
  farby do włosów Garnier oraz szampony marki Garnier Ultra Doux
  lakiery do włosów i kremy przeciwzmarszczkowe marki L'Oréal
  chusteczki do pielęgnacji skóry niemowląt i kremy do opalania marki Nivea
  antyperspiranty oraz dezodoranty marki Rexona
  pasty do zębów marki Colgate
  kosmetyki marki Yves Rocher
 • Ja tam uważam że wszystkie antyperspiranty to zuo y trucizna.
 • Tylko Ziaja.
 • Tylko ałun.
 • image
  Idealny - nadaje się dla kobiet i dla mężczyzn, bo w zasadzie nie pachnie. Jestem nadwrażliwa na zapachy, więc wiem, co piszę! Nie zawiera soli aluminium. Jest bardzo skuteczny i bardzo, bardzo wydajny, zatem warto zainwestować 35 zł. Szczegóły np. tu https://aloesownia.pl/pl/p/Dezodorant-Ever-Shield-92,1-g/197?gclid=CPWkt_PsldMCFU_Gsgod8WkJHQ
  Acha - nie brudzi ubrań.
  Ziaja zostawia ślady nie do sprania :(
 • Polskich kosmetyków jest tyle, że grzech kupować zagraniczne.
 • Tylko mydło Jeleń. W kostce lepsze bo tańsze. W płynie też może być OK jak kto się z żelem do prysznica rozstać nie może.
  image
 • Mania napisal(a):

  "Obywatele RP" wejdą w tłum 10 kwietnia ...........

  To są bardzo niebezpieczni prowokatorzy. Uprawiają de facto terror psychologiczny i prowokują do terroru fizycznego. Nie zdziwiłby się gdyby sami takiego aktu terroru dokonali zwalając winę na policje i zwolenników PiS. Już widzieliśmy przed Sejmem 16 grudnia jak to robią. To bardzo proste. Tym razem lepiej się przygotują. Mam nadzieję że policja i służby przygotowują się fachowo do przeciwdziałania. Nawet jeśli ci "obywatele' sami nie planują aktów terroru to świadomie i z premedytacją hodują nowych Cybów.
 • edytowano April 2017
  Marcin Palade‏ @MarcinPalade · 3 min.3 minuty temu

  Wyniki ze Stargardu:
  Rafał Zając 22 672 głosy 87,5%
  Ireneusz Rogowski (PIS) 2 760 głosów 10,6%
  Zofia Ławrynowicz (PO) 452 głosy 1,75%

  Kto zacz ów Zając? Za GWnem:
  Rafał Zając, zastępca prezydenta Stargardu poinformował w piątek, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta miasta. W przedterminowych wyborach będzie startował z Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Zająca.

  Właśnie złożyliśmy dokumenty dotyczące rejestracji KWW Rafała Zająca – poinformował „Wyborczą” Rafał Zając.

  Mieszkańcy Stargardu 9 kwietnia będą wybierać prezydenta w związku z nagłą śmiercią popularnego samorządowca Sławomira Pajora, który rządził miastem od 2002 r. (w pierwszej swojej kadencji miał poparcie PiS, w ostatniej PO).
  (swoją drogą nieboszczyk Pajor rządził tym Stargardem 15 lat)
 • Retweeted Jerzy K. Sapieha (@AdVerecundiam1):

  Wdowa po Gen. Błasiku ma kuzyna jest nim prof. Chazan - dlatego tak bezwzględnie próbowano go zniszczyć. #tuskizm
 • Zapewne dwie pieczenie na jednym ogniu.
  Gdyby Chazan nie był kuzynem Błasikowej, niewiele by to zmieniło.
 • edytowano April 2017
  Rzeźnik z Chobielina dziś, w sądzie. Świadek w procesie p-ciw Arabskiemu.
  image
 • Paskudny facet, ale czemu rzeźnik ? Czy chodzi o watahę ?
 • Chyba tak. Rzeźnik-amator co chciał dorzynać.
 • No i bardzo mocno się przy tym zaciął. Być może śmiertelnie. Politycznie to z pewnością.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.