Skip to content

Płonie nasza cywilizacja - świątynia Notre-Dame.

13567

Komentarz

  • Ale była to rekonstrukcja wyjątkowa, z maksymalnym wbudowywaniem oryginalnych fragmentów zburzonego budynku.
    Na stronie Zamku piszą:
    "Restytuowany Zamek Królewski jest wybitnym dziełem konserwatorskim – częściowo jedynie autentycznym, jednak w pełni wiarygodnym – odpowiadającym konserwatorskiej maksymie conservare est novam vitam dare; zawierając relikty epok wcześniejszych, jest dziełem epoki wczesnego baroku"
  • a jednak jest pozytyw - ludzi cywilizacja łacińskiej zobaczyli coś, co ich łączy - wszyscy chcą, by Notre Dame stała i trwała. Francuzi mogli się publicznie modlić. A śledztwo pewnie wykaże przypadkowe zwarcie elektryczne.
  • Ciekawe, że się nie mówi o przyczynach. Wszystko jedno hipotetycznych, poszlakowych czy udowodnionych.

    Milczenie każe przypuszczać, że prawdopodobnym powodem były jakieś muslimy. W każdym innym przypadku od samego początku głośno snuto by rozmaite domysły.
  • Za Gryzoniem:

    "Ksiądz, który wszedł do płonącej Notre-Dame po Najśw. Sakrament i relikwie Męki Pańskiej to ks.Jean-Marc Fournier. Kapłan Bractwa św. Piotra, od 2006 w ordynariacie polowym, był w Afganistanie, obecnie kapelan paryskiej straży, udzielał absolucji ofiarom zamachu w Bataclanie."

    image
  • edytowano April 2019
    Notto napisal(a):
    Za Gryzoniem:

    "Ksiądz, który wszedł do płonącej Notre-Dame po Najśw. Sakrament i relikwie Męki Pańskiej to ks.Jean-Marc Fournier. Kapłan Bractwa św. Piotra, od 2006 w ordynariacie polowym, był w Afganistanie, obecnie kapelan paryskiej straży, udzielał absolucji ofiarom zamachu w Bataclanie."

    image
    Obrazek został zmniejszony aby pasował do strony. Kliknij aby powiększyć.
    jak św. Jacek
    https://images.app.goo.gl/5FBmhfeywy3CUvFZ6

    image//romeck/
  • randolph napisal(a):
    Ciekawe, że się nie mówi o przyczynach. Wszystko jedno hipotetycznych, poszlakowych czy udowodnionych.

    Milczenie każe przypuszczać, że prawdopodobnym powodem były jakieś muslimy. W każdym innym przypadku od samego początku głośno snuto by rozmaite domysły.
    We francuskiej telewizji podawano, że po tych rusztowaniach chodzili zwykli turyści, bo można się było w taki sposób dostać do katedry, omijając kolejkę.
    I snuto domysły o zaprószeniu ognia. I mówiono, że katedra była praktycznie bezbronna. A opowieści o antyterrorystach i ochronie, to między bajki można włożyć. To już wiem od siostry, która nie tak dawno przechodziła przez tę niby żelazną zaporę.
    Także...
  • Pierwsze zdjęcie wnętrza pokazane przez francuską telewizję.
    image
  • Tu widać lepiej, co się zachowało w tej części katedry.
    image
    image
  • Na Zachodzie same państwa teoretyczne.
  • edytowano April 2019
    Średniowieczni architekci lepiej zabezpieczyli katedrę, niż współcześni piewcy postępu.
    EDIT:
    Jedyne, co trochę martwi, to potencjalnie zanieczyszczenie wszystkiego związkami ołowiu.
  • Tak mi się pomyślało: Lepiej aby tam zostały zgliszcza i pusty plac na który by przychodziły dziesiątki tysięcy na msze polowe kilka razy w tygodniu niż odtworzona za 500 milionów Euro lub więcej katedra, do które przychodziłyby tysiące turystów z aparatami i smartfonami, a msze dla kilkunastu osób byłyby odprawiane dwa razy dziennie w bocznej nawie dla garstki osób.
  • edytowano April 2019
    Raz w niedzielę jako folklor
    Jak Majowie w Mexiku also Polacy w Grodnie
  • A co Polacy w Grodnie?
  • Dla wielu folklor
  • Byłem kilka lat temu w Boże Ciałow Pradze. Szliśmy z orkiestrą (ćeska dechovka), biskupem pod baldachimem i 100 wiernych/ wtem księży
    Byliśmy oglądani jak jaki performance
  • Jako ludzie rozumni, pamietajmy, żeby nie łączyć tego przykrego wydarzenia z równoległym pożarem Al-Aksa w Dżeruzlem!

    https://www.newsweek.com/notre-dame-fire-aqsa-mosque-1397259
  • dopełniacz ... albo ... miejscownik
  • Rafał napisal(a):
    Tak mi się pomyślało: Lepiej aby tam zostały zgliszcza i pusty plac na który by przychodziły dziesiątki tysięcy na msze polowe kilka razy w tygodniu niż odtworzona za 500 milionów Euro lub więcej katedra, do które przychodziłyby tysiące turystów z aparatami i smartfonami, a msze dla kilkunastu osób byłyby odprawiane dwa razy dziennie w bocznej nawie dla garstki osób.
    A mnie się pomyślało że przy każdych tego typu pomyślunkach zostaje zwykle zgliszcza i pusty plac, na który nikt nie przychodzi.
    Sorry ale fałszywym alternatywom mówimy "nie".
  • Te cum Sech dobrze prawi
  • christoph napisal(a):
    Słyszałem to od niemieckiej grafini w połowie lat 90, jedyna nadzieja na wschodzie, zachód przegrany, pokazywała wtedy zdjęcia blondynow z Rosji
    Zarówno 70 lat temu, jak i dzisiaj, to by ci "blondyni z Rosji" gwałcili szanowną grafinię w dziesięciu, a następnie przekłuli bagnetem. Co więcej, zarówno wtedy, jak i dziś, okazali by się być cuchnącymi, skośnookimi kałmukami albo innymi kałkazami...
  • qiz napisal(a):
    christoph napisal(a):
    Słyszałem to od niemieckiej grafini w połowie lat 90, jedyna nadzieja na wschodzie, zachód przegrany, pokazywała wtedy zdjęcia blondynow z Rosji
    Zarówno 70 lat temu, jak i dzisiaj, to by ci "blondyni z Rosji" gwałcili szanowną grafinię w dziesięciu, a następnie przekłuli bagnetem. Co więcej, zarówno wtedy, jak i dziś, okazali by się być cuchnącymi, skośnookimi kałmukami albo innymi kałkazami...
    Fakt, że nie rozumiała Rosji nie znaczy, że nie rozumiała dokąd zmierza Zachód. A to jest główny temat wątku.
  • Nie zrozumiała. Rasiści nic nie rozumieją, podobnie jak pozostali materialiści.
  • qizqiz
    edytowano April 2019
    JORGE napisal(a):

    Fakt, że nie rozumiała Rosji nie znaczy, że nie rozumiała dokąd zmierza Zachód. A to jest główny temat wątku.
    Alternatywą dla Zachodu nie jest na pewno Rassija. Jak słusznie prawi Los, nie jesteśmy też my, bo nie powstaliśmy jeszcze.
    Alternatywą to mogą być pasjonarni katolicy z Afryki, od Nigerii po Rwandę, albo jacy Wietnamczycy...

    W USA spotkałem misjonarza XXI wieku. Był proboszczem na prowincji, świeżo przybyłym na parafię. Z Nigerii.

  • christoph napisal(a):
    Te cum Sech dobrze prawi
    Ino mnie zrozumioł
  • Z posoborowego ołtarza nic nie zostało.
  • Mania napisal(a):
    Z posoborowego ołtarza nic nie zostało.
    A z prawdziwego?
  • los napisal(a):
    Nie zrozumiała. Rasiści nic nie rozumieją, podobnie jak pozostali materialiści.
    Zgadzam się z tezą, że my nie rozumiemy Zachodu. Nawet jestem w stanie się zgodzić, że Zachód sam siebie nie rozumie (jak ta grafini). Dobrze by było jednak, żebyś jakąś tezę postawił, bo z takich skrótów myślowych ciężko mi do kupy poskładać pewne sprawy. Np. na podstawie tego co piszesz wydaje mi się, że nie podzielasz poglądu iż Zachód zdycha ? Bo ?
  • qiz napisal(a):
    JORGE napisal(a):

    Fakt, że nie rozumiała Rosji nie znaczy, że nie rozumiała dokąd zmierza Zachód. A to jest główny temat wątku.
    Alternatywą dla Zachodu nie jest na pewno Rassija. Jak słusznie prawi Los, nie jesteśmy też my, bo nie powstaliśmy jeszcze.
    Alternatywą to mogą być pasjonarni katolicy z Afryki, od Nigerii po Rwandę, albo jacy Wietnamczycy...

    W USA spotkałem misjonarza XXI wieku. Był proboszczem na prowincji, świeżo przybyłym na parafię. Z Nigerii.

    A mi coś się wydaje, że wg losa Zachód nie potrzebuje żadnej alternatywy.
  • Chyba pisałem, zresztą to nie moje odkrycie: Zachód to ruiny wspaniałego pałacu. Tu sobie leży noga od fortepianu, tam kawałek obrazu Rubensa, ówdzie potłuczona saska porcelana. Rzeczy sąsiadujące do siebie nie pasują, rządzi chaos. Mieszkańcy tych ruin mają niejasną świadomość dawnej wspaniałości, próbują znaleźć w chaosie jakiś porządek. Oni nie skapitulowali ale zwykle im bardziej starają się cokolwiek poskładać, tym bardziej pogrążają się w chaosie. Co będzie? A co, czy jak jaki prorok by wiedzieć?
  • No chaos tak sam z siebie to się chyba może tylko stać bardziej chaotyczny. Nie wiem czy to fizyka czy filozofia ale coś mi się o uszy obiło. Bez interwencji zewnętrznej znaczy Boskiej tego się poskładać nie da. A z tą interwencją, znaczy Bożą pomocą, to nawet człek ułomny da radę.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.