El Principe de la cancion - Jose Jose

edytowano May 2020 w Kultura
Sinatra powiedział o nim: " najlepszy głos jaki w życiu słyszałem". A skoro Frank S. miał u nas swój wątek, to warto poznać i tego, którego w Ameryce łacińskiej uważają do dziś za najpiękniejszy głos w historii. I do dziś nikt Księcia nie zdetronizował. Jest legendą.
Zmarł w ub. roku na Florydzie, przez całe życie zmagał się z chorobą alkoholową, wspomagał się kokainą. Miał czynne tylko jedno płuco, chorą krtań; na dłuższy czas stracił głos, nie mógł nawet mówić. Z depresji i uzależnień wyszedł dzięki pomocy przyjaciół (m.in. Sinatry), w ostatnich latach dziękował Bogu i kochającym go ludziom, wdzięczny za przywrócenie do życia.
O jego burzliwym życiu można poczytać w necie. Ja trafiłam do niego przez Il Volo.
Techniczna jakość nagrań znalezionych w necie jest średnia, są głównie z lat 80, wybrałam te najlepsze. (będę wklejać sukcesywnie)

Był czas, kiedy marzył o śmierci w alkoholowym zamroczeniu - to pewnie z tego okresu:


Komentarz

 • edytowano May 2020
  Nie znalam. Rzeczywiscie piekny glos. I pelne problemow zycie.
  Pomyslalam, czytajac jego zyciorys, o Whitney Houston, pieknej, utalentownej Whitney i o jej koncu.
 • Jose miał szczęście śpiewać przez całe 50 lat. Pomyślałam tez o Edith Piaf. Też schorowana, wyniszczona, cierpiąca, a kiedy wychodziła na scenę....jej głos (i interpretacja) był imponujący. Amy Winehouse - podobny przypadek.
 • edytowano May 2020
  Jose z córeczką. Jak ona tańczy! :-D
 • Na szczęście są albumy świetnej jakości. Przez godzinę można posprzątać, ugotować obiad, zrobić manicure itp i cieszyć głosem Jose Jose.
  200 milionów sprzedanych płyt!
 • ...ma urok, ale że >Elvis?
  ...IDK ...myślę, że Frank był dobry chłop
 • Presley! Porównaj dwie wersje tej samej piosenki;


  I ta - Fausto Lealli i Ignazio Boschetto


 • edytowano February 17
  Utalentowany chłopiec, 14-letni Joaquin imitował Jose Jose w czilijskim programie "Yo soy" i wygrał.

 • Dlaczego Jose Jose jednak lepszy (zdaniem Sinatry i moim:-)) od Presley'a? Chodzi nie tylko o głos, chodzi o to, co się z tym głosem robi, jak się go wykorzystuje do opowiedzenia jakiejś historii. W Meksyku nie mieli Osieckiej, czy Choińskiego, ale mieli dużej klasy poetów, zwłaszcza w poezji miłosnej. Chodzi o to, że Jose Jose był niedoścignionym mistrzem interpretacji tych tekstów. Potrafił wyśpiewać gorycz, rozpacz, nostalgię, wszystkie odcienie emocji. Wibrata, a zwłaszcza długie nuty brzmią cudownie, podobnie jak u Sinatry, po czym przechodzą w kolejną frazę - na jednym oddechu. W balladzie Almohada, mamy wszystko; mistrzostwo wokalne i interpretacyjne.
 • edytowano February 24
  "Moonlight in Vermont" - mistrzostwo wokalne i interpretacyjne - w wykonaniu Sinatry. Długie nuty i przejście dalej na jednym oddechu - 1.43 i 2.40 min. Niewielu pieśniarzy zbliżyło się do techniki i możliwości jaką dysponowali F.S. i J.J.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.