7 IX - Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

image

Dzisiejsze wspomnienie zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi, odniesionego pod Lepanto (nad Zatoką Koryncką) 7 października 1571 r.

Sułtan turecki Selim II pragnął podbić całą Europę i zaprowadzić w niej wiarę muzułmańską.
Ówczesny papież - św. Pius V, dominikanin, gorący czciciel Matki Bożej - usłyszawszy o zbliżającej się wojnie, ze łzami w oczach zaczął zanosić żarliwe modlitwy do Maryi, powierzając Jej swą troskę podczas odmawiania różańca. Nagle doznał wizji: zdawało mu się, że znalazł się na miejscu bitwy pod Lepanto. Zobaczył ogromne floty, przygotowujące się do starcia. Nad nimi ujrzał Maryję, która patrzyła na niego spokojnym wzrokiem. Nieoczekiwana zmiana wiatru uniemożliwiła manewry muzułmanom, a sprzyjała flocie chrześcijańskiej. Udało się powstrzymać inwazję Turków na Europę.

Zwycięstwo było ogromne. Po zaledwie czterech godzinach walki zatopiono sześćdziesiąt galer wroga, zdobyto połowę okrętów tureckich, uwolniono dwanaście tysięcy chrześcijańskich galerników; śmierć poniosło 27 tys. Turków, kolejne 5 tys. dostało się do niewoli.

Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe.
Klemens XI, w podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami odniesione pod Belgradem w 1716 r., rozszerzył to święto na cały Kościół.
W roku 1883 Leon XIII wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie "Królowo Różańca świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.

image

„Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja różańcowa uczyniła nas zwycięzcami”.

Taki napis Wenecjanie umieścili w kaplicy ku czci Matki Bożej Różańcowej wzniesionej po bitwie pod Lepanto (7 października 1571r.) Zdaniem części historyków była to najbardziej decydująca bitwa morska od czasu bitwy pod Akcjum (I w. po Chr.), ponieważ w jej wyniku flota chrześcijańska rozbiła morską potęgę Turcji, a tym samym powstrzymała ekspansję imperium ottomańskiego na Europę od strony Morza Śródziemnego.

Więcej:
http://www.swkazimierz.mkw.pl/tag/bitwa-pod-lepanto/

Komentarz

 • Koleżanka może wie, czyjego autorstwa jest powyższy wizerunek Matki Bożej Różańcowej?
 • mari.pl napisal(a):
  Koleżanka może wie, czyjego autorstwa jest powyższy wizerunek Matki Bożej Różańcowej?
  Ktory? Ten nizszy to Tintoretto.
 • Z pewnym zarzenowaniem ogladalismy kilka lat temu sztandar - choragiew turecka zdobyta pod Lepanto , oddana przez JPII Turkom, ktorzy dumnie wystawiaja teraz ta choragiew (duza) w Muzeum Morskim w Istambule...
 • Szukałam informacji o głównodowodzący pod Lepanto - był nim książę Juan de Austria (!) nieślubny syn cesarza, młodzik, którego - jak to wynika z krótkiej notki w wikipedii - jedynym wcześniejszym doświadczeniem wojskowym było krwawe stłumienie buntu morysków w Hiszpanii w 1569 (i miał wtedy 22 lata), a potem był też używany do tego samego celu w holenderskiej kolonii. Słowem - był takim von dem Bachem-Zelewskim robiącym dla Habsburgów, specjalistą od brutalnych akcji wobec zbuntowanych cywilów, natomiast gdy miał walczyć z prawdziwym wojskiem, to dostawał lanie. Zmarł po kilku latach od Lepanto w wyniku jakiejś choroby.
 • 2020 r.
  +
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.