Skip to content

A w Rosji dzień jak co dzień

191012141518

Komentarz

  • Tak bez związku:

    Historia już zna podobne przypadki. Stalin, któremu Putin przywrócił rangę bohatera narodowego, rozpoczął czystkę w siłach zbrojnych w latach 1937-1939, wykonując egzekucję i wtrącając za kraty trzech z pięciu marszałków, 13 z 15 dowódców armii, ośmiu z dziewięciu admirałów, 50 z 57 armii dowódców korpusów, 154 z 186 dowódców dywizji, 16 z 16 komisarzy armii i 25 z 28 komisarzy korpusów armii.

    Źródło
    Więc ciekawe666 kogo, przy okazji, kucharz putina ugotuje?

  • Skoro ty to wiesz, to oni też to wiedzą. To jest gra typu: ja wiem ale ty też wiesz, że ja wiem, a ja wiem, że ty wiesz, że ja wiem... Wygra ten, kto pierwszy uderzy, Prigożyn miał szansę ale pękł. Roztwór jest nasycony, teraz czekamy na ośrodek krystalizacji. Nie trudno o niego, na wojnie wiele się dzieje.

  • edytowano June 2023

    @allium powiedział(a):

    @Przemko powiedział(a):

    @pantelej powiedział(a):
    Wywiad wojskowy Ukrainy.

    Znałem pod nazwą GUR.

    To typowy bład osób, kgore uczyly sie rosyjskiego - w ukrainskim alfabecie "Г" wymawia się jak "h". Tak jest też oficjalna, polska transliteracja. https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfabet_ukraiński
    Na "g" maja osobną literkę: "Ґ ".

    W Polsce już prawie nikt nie wymawia "h" jak "h" ;)
    Mój tata wymawiał, ja już nie. I z tej wymowy uczył mnie ortografii. Stąd JEDYNE ortografy jakie mogę walnąć to z tych głosek.

  • @romeck powiedział(a):
    W Polsce już prawie nikt nie wymawia "h" jak "h" ;)

    Najlepszy jest prof. Andrzej Nowak, który nawet ch wymawia jak h.

  • Delegacja z urzędu poszła na kontrol do gościa podejrzanego o kradzież prądu. Jednej osobie pan podejrzany przeszył szyję kuszą, drugą spalił własnej roboty miotaczem płomieni. W rosji dzień jak codzień.

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @romeck powiedział(a):
    W Polsce już prawie nikt nie wymawia "h" jak "h" ;)

    Najlepszy jest prof. Andrzej Nowak, który nawet ch wymawia jak h.

    "Chiny" jako "Khiny"? :)

  • @romeck powiedział(a):

    @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):

    @romeck powiedział(a):
    W Polsce już prawie nikt nie wymawia "h" jak "h" ;)

    Najlepszy jest prof. Andrzej Nowak, który nawet ch wymawia jak h.

    "Chiny" jako "Khiny"? :)

    Bardziej jako Hiny.

  • Źle. Powinno być raczej Siny (stąd sinologia).

  • kh → h
    si → ch

  • Nie. Kh to ch w angielskiej transkrypcji. Nikita Chruszczow nazywa się Khrushchev.

  • Ale ja o wymowie, nie o transkrypcji.

    W mowie h jest zbliżone do kh, a ch do si (ś).

  • To jak w chińskim!

  • Albo w niemieckim

  • loslos
    edytowano June 2023

    Kh to nic więcej niż angielska transkrypcja polskiego, czeskiego i niemieckiego ch. H w tych językach też istnieje i w czeskim i niemieckim nawet się troszkę różni. Hart und weich. Dlatego Czechom ich znakomity polityk Emil Hácha nie kojarzy się wesoło.

  • Ale bo Hitler Hachę wziął pod pachę czy z innych powodów?

  • Polakom kojarzy się wesoło bo haha. Ale dla braci Czechitów h różni się od ch a a różni się od á. O tym przecie jest cały czas mowa.

  • Jeszcze polski z Cieszyna pozwala rozróżnić ż od rz

  • @Szturmowiec.Rzplitej powiedział(a):
    Ale bo Hitler Hachę wziął pod pachę czy z innych powodów?

    A mój ojciec to tak se śpiewał:

    Mucha kraulem płynie w zupie, my Hitlera mamy w dupie.
    Hitler Hachę wziął pod pachę, zaprowadził na kiełbachę.
    A ten Hacha z tej uciechy Hitlerowi oddał Czechy.
    Anglia z namy, Francja z namy, my Hitlera w dupie mamy.
    (na melodię: A chachary żyją)

    A tak po prawdzie to ten Hácha, to straszny smutas był.

    👣

    🐾
    🐾

  • @trep powiedział(a):
    Delegacja z urzędu poszła na kontrol do gościa podejrzanego o kradzież prądu. Jednej osobie pan podejrzany przeszył szyję kuszą, drugą spalił własnej roboty miotaczem płomieni. W rosji dzień jak codzień.

    Jaki kraj taki Amorek.

    👣

    🐾
    🐾

  • Pytanie brzmi, czy potrafilibyście wskazać jakieś nagranie, w którym wymawia się Hacha w taki sposób, o jakim piszecie?

    Bo z tym h i ch w języku polskim to obejrzałem kilka filmików na tupce, w których jacyś lektorzy bardzo chcieli wymówić odmiennie h i cha i moje ucho nie słyszało specjalnej różnicy. Była już o tym tutej dyskusja jakiś rok czy dwa temu (jak zresztą o większości tematów).

  • loslos
    edytowano June 2023

    Toże napisałem: hart und weich. Ch brzmi prawie jak ś, zupełnie do h niepodobne.

  • Czyli chochoł wymawiamy śośoł? (prawie jak) Czy też to ś jest wtedy, gdy ch jest po spółgłosce? Albo na końcu słowa?

    A jaka jest różnica w wymowie między a a á?

  • W ludzkiej mowie h i ch, ż i rz, u i ó brzmią tak samo.

  • loslos
    edytowano June 2023

    @trep powiedział(a):
    Czyli chochoł wymawiamy śośoł? (prawie jak) Czy też to ś jest wtedy, gdy ch jest po spółgłosce? Albo na końcu słowa?

    Przed twardą spółgłoską ch się mniej zmiękcza. A chochoł pisano też hohoł, pisarz Gogol był z Hohol-Janowskich herbu Jastrzębiec. Kolejny Polak nienawidzący Polski.

    @trep powiedział(a):
    A jaka jest różnica w wymowie między a a á?

    A jest krótkie i nieakcentowane.

  • Czyli Hachá to był Haśaa.

  • edytowano June 2023
  • Dla mnie to zupełnie różne dźwięki https://translate.google.pl/?sl=cs&tl=pl&text=Emil Hacha&op=translate

    H jest z głębi gardła, ch jest normalne. Nie jest to mientkie ś trepie, jak chciałeś wyszydzić, bo a jest twardą samogłoską i nie zmiękcza spółgłoski przed.

  • W niemieckim to jest ewidentne, w czeskim mniej ale też słychać.

  • Ruski mir na drogach to odrębna sprawa, zawsze lepiej że się zabijają u siebie, wiadomo.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.