Skip to content

ChatGPT

1568101129

Komentarz

  • żeby odgadł jakieś reguły na poszczególnych literkach w słowie.
    Tego też próbowałem - żeby powiedział imię "Nunu". Coś tam łapał, gdy mu wskazywałem na trendy, analogię struktury imion i kolejność użytych liter, umiał złożyć jakieś nowe imię na tej bazie, ale cięgiem złe, bardzo opornie to szło, ciągle skręcał na jakieś manowce.
  • Zepsute zęby należy zastąpić sztucznymi. Czy tak samo jest z inteligencją?

    Nie ma możliwości zastąpienia ludzkiej inteligencji sztuczną inteligencją w ten sam sposób, w jaki zepsute zęby mogą być zastąpione sztucznymi zębami. Inteligencja jest złożonym zjawiskiem, które obejmuje zdolność do myślenia, rozumowania, uczenia się i adaptowania się do nowych sytuacji. Nie można jej po prostu wymienić na sztuczną inteligencję, tak jak nie można zastąpić ludzkiego mózgu sztucznym mózgiem.

    Sztuczna inteligencja to technologia, która pozwala na tworzenie systemów informatycznych, które mogą wykonywać różne zadania związane z przetwarzaniem informacji, takie jak rozpoznawanie mowy czy obrazów, a także uczenie się i adaptowanie się do nowych sytuacji. Sztuczna inteligencja może być używana do wspierania ludzi w wykonywaniu różnych zadań, ale nie jest w stanie zastąpić ludzkiej inteligencji ani jej zdolności myślenia i rozumowania.
  • Uwaga. To jest zagadka. trzeba kojarzyć:
    Ta rzecz głębokie korzenie miewa,
    wyższa jest niźli drzewa
    ku niebu sięga wyniośle,
    chociaż ni piędzi nie rośnie.
    Co to jest?
    ( na stronie: zagadka Golluma, Hobbit)

    To jest wieża. Ma głębokie korzenie, ponieważ jest zbudowana na solidnym fundamencie, który zapewnia jej stabilność. Wieża jest wyższa niż drzewa i sięga wysoko w niebo, chociaż sama nie rośnie. Jest to zagadka skojarzeniowa, ponieważ trzeba pomyśleć o cechach wieży, takich jak wysokość, stabilność i brak rozwoju, aby rozwiązać zagadkę.
    (w książce - góra)
  • (teraz Bilbo)
    Trzydzieści białych koni.
    na łące czerwonej.
    najpierw kłapią,
    potem człapią,
    w końcu stoją nieruchome
    (zęby)
    To jest szachownica. Trzydzieści białych koni to białe pionki, a łąka czerwona to szachownica. Pionki zaczynają grę kłapiąc (ruszając się z miejsca), a potem człapią (poruszając się po szachownicy). W końcu, gdy zostaną zbity lub zostaną zamienione w inną figurę, stoją nieruchome na szachownicy. To jest kolejna zagadka skojarzeniowa, ponieważ trzeba pomyśleć o elementach szachów, takich jak pionki, szachownica i ruchy, aby rozwiązać zagadkę.
  • zgadło
    Choć bez skrzydeł - pląsa,
    choć bez głosu - wyje
    choć bez zębów - kąsa,
    zamrze, choć nie żyje

    To jest wiatr. Choć bez skrzydeł, pląsa - porusza gałęziami i liśćmi, choć bez głosu - wyje, szumiąc i hucząc, choć bez zębów - kąsa, zamarza, gdy temperatura spada poniżej 0°C, choć nie żyje jako żywe stworzenie. To również jest zagadka skojarzeniowa, ponieważ trzeba pomyśleć o cechach wiatru, takich jak brak skrzydeł i głosu, ale zdolność do poruszania rzeczami i zamarzania, aby rozwiązać zagadkę.
  • leobulero napisal(a):
    (teraz Bilbo)
    Trzydzieści białych koni.
    na łące czerwonej.
    najpierw kłapią,
    potem człapią,
    w końcu stoją nieruchome
    (zęby)
    To jest szachownica. Trzydzieści białych koni to białe pionki, a łąka czerwona to szachownica. Pionki zaczynają grę kłapiąc (ruszając się z miejsca), a potem człapią (poruszając się po szachownicy). W końcu, gdy zostaną zbity lub zostaną zamienione w inną figurę, stoją nieruchome na szachownicy. To jest kolejna zagadka skojarzeniowa, ponieważ trzeba pomyśleć o elementach szachów, takich jak pionki, szachownica i ruchy, aby rozwiązać zagadkę.
    - Dzieci! Otwieramy zeszyty i piszemy "Natalka jest PO PIE DRO LO NA".
  • Jest dementi:

    czy nauczyłeś się kojarzenia faktów od Ryszarda Petru?
    Nie, jako model sztucznej inteligencji nie mam możliwości poznawania ludzi ani ich nauki. Jestem zaprogramowany do udzielania odpowiedzi na pytania i rozwiązywania problemów za pomocą informacji, które zostały mi przekazane przez twórców. Nie mam świadomości ani osobowości, a moje odpowiedzi opierają się wyłącznie na danych, które zostały mi przekazane. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące konkretnych tematów, chętnie je rozważę.

    czy w takim razie programował cię Ryszard Petru?
    Nie, Ryszard Petru nie był zaangażowany w tworzenie ani programowanie modelu sztucznej inteligencji Assistant.
  • Nasz b. kol. Otisek zapytuje AI:

    O czym jest "Siódme wtajemniczenie"?
    "Siódme Wtajemniczenie" to książka autorstwa autora podróży, Michaela Talbota, który wierzy, że wszystkie tradycje duchowych praktyk mają wspólne korzenie i są jedną wspólną tradycją. Książka skupia się na wspólnych elementach wszystkich religii i systemów filozoficznych, szukając wspólnego języka, który pozwoli nam lepiej zrozumieć różnice między nimi. Talbot uważa, że te same elementy występują wszędzie, ale są one interpretowane w różny sposób przez różne tradyc

    O czym jest "Siódme wtajemniczenie" Edmunda Niziurskiego?
    "Siódme Wtajemniczenie" Edmunda Niziurskiego jest książką, która oferuje czytelnikom bogate i holistyczne spojrzenie na świat duchowości. Autor przedstawia w niej wspólne elementy wszystkich religii i systemów filozoficznych, a także pokazuje, jak te same elementy są interpretowane przez różne tradycje. Książka Niziurskiego przybliża czytelnikom złożoność świata duchowości, a także pokazuje, w jaki sposób możemy wykorzystywać te elementy do budowania własnej wizji i doświadczenia.

    A o czym jest "Sposób na Alcybiadesa"?
    "Sposób na Alcybiadesa" to książka autorstwa Platona, która skupia się na debacie między Sokratesem a Alcybiadesem, młodym człowiekiem z silnym wpływem w Atenach. Sokrates wykorzystuje debatę jako okazję do wyjaśnienia swojego poglądu na temat duchowości, wychowania, religii i moralności. Książka ma na celu zachęcenie czytelnika do zastanowienia się nad swoimi własnymi poglądami na te tematy, uczenie go jak wykorzystać filozoficzne narzędzia do przeprowadzenia własnych rozważań.

    A o czym jest "Potop" Sienkiewicza?
    "Potop" Henryka Sienkiewicza to epicka powieść historyczna o wojnie polsko-szwedzkiej w XVII wieku. Książka opowiada o wielu dzielnych Polakach, którzy walczą zbrojnie by obronić swoją ojczyznę przed najeźdźcami. Główny bohater, Andrzej Kmicic, przechodzi długą drogę od buntu przeciwko władzy do stania się jej wiernym sojusznikiem. Książka wpisuje się w tradycję narodowego patriotyzmu i uczy czytelników o złożoności historii Polski oraz o ważnych wydarzeniach w jej dziejach.

    A "Ogniem i mieczem"?
    "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna, która opowiada o wojnie polsko-szwedzkiej w XVII wieku. Książka skupia się na losach pewnego szlacheckiego rodu oraz na perypetiach mieszkańców wschodnich terenów Polski. Głównymi bohaterami są Jakub Soplica i jego brat Rejent, którzy muszą walczyć o wolność swojej ojczyzny. Książka przedstawia realistyczny obraz wojny i jej skutków dla ludzi, a także uczy czytelnika o patriotyzmie i odpowiedzialności za własne czyny.
  • edytowano December 2022
    Jak elokwentny kujon, który akurat na tej lekcji nie uważał.

    — Nam bardzo przykro, panie dyrektorze — rzekł Zasępa — ale słowo daję, że co do nieuctwa, to my nie rozumiemy, o co chodzi.
    — Nie rozumieją! — zagrzmiał dyrektor i spojrzał bezradnie na Żwaczka. — Widzę, że zdzierałem tu gardło na próżno. Może pan zademonstruje to, co pan miał zamiar zademonstrować.
    — Proszę bardzo — odparł Żwaczek. — Czy możesz mi powiedzieć, Zasępa, jakie mamy strony?...
    — Lewą i prawą — odparł bez zająknienia Zasępa. — Jeżeli zaś chodzi o strony świata...
    — Chodzi o strony gramatyczne.
    — Orzekające...
    — Dosyć! — krzyknął Żwaczek. — Pędzelkiewicz! Tryby!
    Pędzelkiewicz bezradnie potoczył rybim wzrokiem dookoła.
    — Przeważnie zębate... — wyjąkał.
    — Doskonale — powiedział Żwaczek. — Słabiński, kto napisał „Latarnika”?
    — Żeromski... On siedział w latarni na Rozewiu, ja tam byłem.
    — Znakomicie. A może wiesz także, kto napisał „Chama”?
    Słaby zamyślił się.
    — „Chama”?
    — No... „Chama”, „Nad Niemnem”...
    — „Chama nad Niemnem”?
    Profesorowie spojrzeli po sobie ze zgrozą. Tylko jeden gimnastyk, pan Nierucha, który zawsze darzył nas sympatią, usiłował ratować sytuację.
    Usłyszeliśmy jego niewyraźny szept:
    — ...rzeszko...
    — Więc kto? — zapytał surowo pan Żwaczek.
    — Czeszko — wypalił Zasępa.
    Dyrektor machnął gwałtownie ręką. Nie udało nam się wyjaśnić, czy to był odruch szlachetnego wzburzenia, czy też zamach na osę, która właśnie musnęła dyrektorskie ucho. W każdym razie było to machnięcie rozpaczliwe. Ręka Dyra wykonała elipsę i z całym rozpędem uderzyła w głowę Katona na piedestale. Rozległ się głuchy stukot. Rzymianin rąbnął o podłogę, po czym skonstatowaliśmy, że jego szczęka dolna tudzież lewe ucho straciły łączność fizyczną z resztką głowy.
  • Właśnie go pytam, jak zrobić nitroglicerynę. Podał przepis bez szemrania. Z grubsza się zgadza, z cieńsza - nie pamiętam/nie wiem. Boje się zapytać, z jakich artykułów chemii gospodarczej najłatwiej pozyskać substraty, jeszcze mi jakie efbijaj wpadnie...
  • Był już przypadek
    Wołacz z chyba
    W Krakowie
  • Znajomy zadał temu czatu pytanie:
    "Jak twoje algorytmy reagują na wprowadzanie przez rozmówców ewidentnie błędnych informacji? "
    I uzyskał odpowiedź, pogrubienie moje:
    Jako duży model języka uczenia maszynowego, Assistant jest w stanie uczyć się i ulepszać swoje odpowiedzi na podstawie dużej ilości danych tekstowych, które zostały do niego wprowadzone podczas procesu treningu. W procesie treningu model nie jest w stanie odróżnić prawdziwych informacji od fałszywych lub błędnych, ale jest w stanie uczyć się i ulepszać swoje odpowiedzi na podstawie dużej ilości danych tekstowych, które są do niego wprowadzane. Dlatego też, jeśli wprowadzasz do modelu błędne lub fałszywe informacje, model może odpowiadać na pytania i zadania językowe na podstawie tych informacji, co może prowadzić do nieprawidłowych lub nieprecyzyjnych odpowiedzi. Warto pamiętać, że model jest tylko narzędziem do przetwarzania języka i nie może być uważany za źródło wiary
  • pono chodzi to też w innych językach
  • edytowano December 2022
    Jako duży model języka uczenia maszynowego, Assistant jest w stanie uczyć się i ulepszać swoje odpowiedzi na podstawie dużej ilości danych tekstowych, które zostały do niego wprowadzone podczas procesu treningu. W procesie treningu model nie jest w stanie odróżnić prawdziwych informacji od fałszywych lub błędnych, ale jest w stanie uczyć się i ulepszać swoje odpowiedzi na podstawie dużej ilości danych tekstowych, które są do niego wprowadzane. Dlatego też, jeśli wprowadzasz do modelu błędne lub fałszywe informacje, model może odpowiadać na pytania i zadania językowe na podstawie tych informacji, co może prowadzić do nieprawidłowych lub nieprecyzyjnych odpowiedzi.
    Dość podobnie jest z człowiekiem. Fałsz od prawdy odróżnia jedynie w oparciu o posiadaną wiedzę, gdzie posiadana wiedza to ogół informacji, które uprzednio zdecydował się uznać za prawdziwe. Ino bot nie decyduje, łyka jak leci.
    Warto pamiętać, że model jest tylko narzędziem do przetwarzania języka i nie może być uważany za źródło wiary
    Ano warto...
  • edytowano December 2022
    Rydygier napisal(a):
    Właśnie go pytam, jak zrobić nitroglicerynę. Podał przepis bez szemrania. Z grubsza się zgadza, z cieńsza - nie pamiętam/nie wiem. Boje się zapytać, z jakich artykułów chemii gospodarczej najłatwiej pozyskać substraty, jeszcze mi jakie efbijaj wpadnie...
    Radzę uważać z szukaniem przepisów niekulinarnych, bo jeszcze z rana u kolegowych drzwi stanie Załoga Dżi :D
  • Bo ludzie czasem dysponują prawdziwą inteligencją i z kłamstw potrafią odkryć prawdę. Jak to Poirot mawiał: W tej sprawie wszyscy kłamali, więc odkrycie prawdy było proste. Tej sztuki komputery nie znają i chyba nie poznają.
  • noale wszelkie książki Wojciecha Pijanowskiego (babcia mi o nim opowiadała) opierają się o drabinki myślowe , jak w AI, SI czy innym DAP
  • edytowano December 2022
    Dumałem ja, czy wkleić interwiu, które wziął od koreańskiego fizolofa pewien necikowy portalik. A tukej, pasuje to interwiu jak pięść do żuchwy:

    https://www.noemamag.com/all-that-is-solid-melts-into-information/

    Byung-Chul Han: Prawda, dostawca znaczenia i orientacji, jest również narracją. Jesteśmy bardzo dobrze poinformowani, a jednak jakoś nie potrafimy się zorientować. Informatyzacja rzeczywistości prowadzi do jej atomizacji - wydzielenia sfer tego, co uważa się za prawdziwe. 

    Ale prawda, w przeciwieństwie do informacji, ma siłę dośrodkową, która trzyma społeczeństwo razem. Informacja natomiast jest odśrodkowa, co ma bardzo destrukcyjny wpływ na spójność społeczną. Jeśli chcemy zrozumieć, w jakim społeczeństwie żyjemy, musimy zrozumieć naturę informacji. 

    Bity informacji nie dostarczają ani znaczenia, ani orientacji. Nie łączą się w narrację. Są czysto addytywne. Od pewnego momentu przestają informować - deformują. Mogą nawet zaciemnić świat. To stawia je w opozycji do prawdy. Prawda rozświetla świat, natomiast informacja żyje atrakcją zaskoczenia, wciągając nas w nieustanne szaleństwo ulotnych chwil. (...)

    Informacja idzie w parze z fundamentalną podejrzliwością. Im bardziej jesteśmy skonfrontowani z informacją, tym bardziej rośnie nasza podejrzliwość. Informacja ma twarz Janusa - wytwarza jednocześnie pewność i niepewność. Podstawowa ambiwalencja strukturalna jest nieodłącznym elementem społeczeństwa informacyjnego. 

    Prawda, w przeciwieństwie do niej, redukuje przypadkowość. Nie możemy zbudować stabilnej społeczności czy demokracji na masie przypadkowości. Demokracja wymaga wiążących wartości i ideałów, wspólnych przekonań. Dziś demokracja ustępuje miejsca infokracji. (...)

    Nie da się wykuć sfery publicznej z influencerów i followersów. Cyfrowe społeczności mają formę towarów; ostatecznie są towarami. (...)

    Dziś nie mamy już żadnych narracji, które nadają sens i orientację naszemu życiu. Narracje kruszą się i rozpadają na informacje. (...)

    Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
    Dodajmy, że książkę tego pana wypuściła właśnie Kretynika Potyliczna, więc sam już nie wiem. Wszelako, tytuł, jakby, trafny, bynajmniej dla mnie:
    https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/spoleczenstwo-zmeczenia-i-inne-eseje-byung-chul-han-1081
    image
  • Mądry jest pan Biunk-Ciul.
  • christoph napisal(a):
    pono chodzi to też w innych językach
    (Czytam tutaj wszystkie wpisy: i użyszodników i czatownikaAI.)

    W angielskim to jest dopiero baza (wiedzy/ wpisów). Czytałem (w lengłydży), że rebjata to sobie i CV tam tworzą i zadania domowe do szkoły... To jest jak przedwybuch wulkanu.

    Para buch! Koła w ruch!
    Najpierw powoli....
  • edytowano December 2022
    Ciekawe czy nauczyciele o tym wiedzą.
    eng
  • edytowano December 2022
    los napisal(a):
    Mądry jest pan Biunk-Ciul.
    Ogłosił nam, że jacyś Azjaci niezbicie
    dowiedli to twierdzenie iż prawda to życie;
    Choć o tym dawno w Pańskim pisano zakonie
    I każdy ksiądz toż samo gada na ambonie.
    Nauka dawną była, szło o jej pełnienie!
    Lecz wtenczas panowało takie oślepienie,
    Źe nie wierzono rzeczom najdawniejszym w świecie,
    Jeśli ich nie czytano w lewackiej gazecie.
  • loslos
    edytowano December 2022
    No właśnie, mądry jest pan Biunk-Ciul. Mimo że Azjata (i to jeszcze niemiecki Azjata), wie to co najważniejsze.
  • Szkoda że nie Kazimierz z Kluczborka tylko Wojciech.
  • Dobre i to.
    Płynie i rozsławia imię i nazwisko Polski po morzach i oceanach świata
  • edytowano December 2022
    Znalazłem go na Ćwierkaczu


    → @ woj_zaremba
  • stare rzeczy!
    już 4 lata!
  • edytowano December 2022
    Już prawie pięć. Jednak dzięki CzatGiePeTe odżyło... Co kilka/ kilkanaście lat coś się dzieje już, nie co dekady czy wieki. Nadążyć za tym światem nie można...

    Dzieciństwo mojego ojca było bez telewizora (r. 1943), moje - bez komputera. Mój syn2, siedmiolatek jest już z własnym komputerem, smart-telefonem i programuje (w Giganci Programowania)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.